Opieka nad psem

Ochrona przed kleszczami – 4 proste sposoby

Kleszcze zaliczane są do stawonogów, a dokładniej do pajęczaków. Szacuje się, że jest ich na świecie około 900 gatunków. Ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników, a także od warunków klimatycznych. Tak więc w różnych krajach, w zależności od temperatury występować mogą różnego rodzaju owady. Co niezwykle istotne, ten sam gatunek może przenosić chorobę w jednym kraju, ale już na innym, chłodniejszym obszarze – nie. Jak donoszą naukowcy, w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z czego około 3 mogą ugryźć Twojego psa. Jak uchronić psa przed kleszczami? O czym pamiętać? Zapraszam do lektury.  

Kleszcze – zagrożenia 

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Występuje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną czy pierwotniaczą. Nie każdy owad jednak przenosi choroby. Nie można jednak liczyć na to. Jak podają statystyki to właśnie kleszcze są jednym z głównych źródeł chorób zakaźnych u zwierzaków. Przenoszą one bowiem nie tylko boreliozę, ale także anaplazmozę i inne choroby. Jak podają najnowsze statystyki, co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, a co za tym idzie, ryzyko zarażenia jest wysokie.  

Ważne są więc nie tylko obroża, smycz czy puller dla psa, ale również ochrona przed niebezpiecznymi kleszczami.  

Jak chronić się przed kleszczami? 

Kleszcze pojawiają się w środowisku sezonowo. Pierwsze kleszcze możemy spotkać już na początku wiosny, zaraz po pierwszych roztopach, gdy temperatura powietrza osiąga między 7 a 12 stopni. Kleszcze mogą więc pojawiać się już w okresie lutego i marca. Co ciekawe, zmiana klimatu spowodowała, że obecność kleszczy mogliśmy zaobserwować już w styczniu czy w grudniu. Wynika to z coraz cieplejszych zim i szybkiego nadejścia wiosny. Nie potrzeba więc wiele, wystarczy kilka cieplejszych dni, aby pajęczaki uaktywniły się i zagrażały naszemu zwierzakowi. Najwięcej kleszczy wciąż jednak występuje na przełomie maja i czerwca, a kolejny wysyp to okres września i października. Taki ich rozkład wynika z ich cyklu życiowego. Kleszcze są najbardziej aktywne przed południem, ale również w godzinach wieczornych. Nie żerują jednak w okresie południa, gdy słońce jest najbardziej ostre.  

Niebezpieczne dla zwierząt i ludzi 

Kleszcze spotkamy najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Nie spotkamy ich w wysokich koronach drzew, częściej żerują w niskich gałęziach, w trawach i krzewach. Owady te spotykamy najczęściej na spodzie liści, dlatego najczęściej znajdziemy je w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, takich jak skraj lasu czy ścieżkach.  

Kleszczy nie spotkamy zaś na terenach bagiennych. Nie zapomnij jednak, że owady te mogą żerować także w miejskich parkach, skwerach i trawnikach pod blokiem. Nie możesz jednak uważać, że kleszcze to problem jedynie zwierzaków. Dla ludzi także są one groźne. Kleszcze zagrażają więc nie tylko psom na wsiach, coraz częściej spotykamy je także w miastach.  

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *