Opieka nad psem

Pierwsze kroki po odstawieniu mleka matki – o czym pamiętać?

Pierwszym pokarmem małego psa jest mleko matki, które zawiera ok. 9% tłuszczu i 8% białka. Ok. 4 miesiąca życia maluchowi przestaje ono wystarczać, dlatego konieczne jest wprowadzenie karmy zawierającej niezbędne do prawidłowego rozwoju psiaka składniki. Powinna ona również być bardziej kaloryczna niż pożywienie dorosłych psów, aby dostarczyć szczeniakowi odpowiednio dużo energii.

Właściwie dobrana karma to podstawa

Właściciel szczeniaka odstawianego od mleka matki powinien zadbać o wartościową karmę dla malucha, która z jednej strony zapewni psiakowi energię, a z drugiej dostarczy ważne składniki odżywcze. Oprócz właściwej zawartość białek i tłuszczów, w pokarmie psiaka powinny znaleźć się również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, DHA wspierający rozwój mózgu, wzroku i słuchu zwierzaka, a także wapń i fosfor umożliwiające jego prawidłowy wzrost. W porównaniu do karmy dla psów dorosłych, jedzenie dla szczeniąt powinno zawierać ok. 300 – 400 kcal więcej ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Oprócz właściwego składu ważne jest, aby pożywienie psiaka odstawionego od mleka matki było łagodne dla delikatnego żołądka malucha. Dobrym wyborem na początek jest np. Karma Brit Care Puppy, którą oferuje Sklep Zoologiczny Online Zoopers. Ta hipoalergiczna karma zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia młodych psów składniki, a jednocześnie jest lekkostrawna i bezpieczna dla rozwijającego się układu pokarmowego zwierzaka.

Jak podawać karmę szczeniakowi odstawianemu od mleka matki?

Delikatny żołądek szczeniaka na wszystkie zbyt gwałtowne zmiany w sposobie żywienia zareaguje rozstrojem. Wprowadzenie karmy nie powinno też nastąpić wcześniej niż ok. 4 – 6 tygodnia życia malucha. Na początek są to niewielkie ilości pozwalające psiakowi poznać inne smaki niż mleko matki, dopiero ok. 6 – 8 tygodnia życia karma zaczyna być podstawą żywienia pupila. Pierwsze posiłki podane przez właściciela powinny mieć konsystencję papki, może to być namoczona w wodzie sucha karma dla psa albo gotowe mokre pożywienie. Pamiętajmy też, aby wszelkie nowości podawać stopniowo i każdego dnia zwiększać nieco porcje wprowadzanego pokarmu. Nierozwinięty w pełni układ trawienny nie poradzi sobie z nagłą zmianą pożywienia, dlatego gwałtowna modyfikacja w sposobie żywienia doprowadzi do niestrawności i biegunki. Jednocześnie należy pamiętać, że psy mogą przyzwyczaić się do karmy i odmawiać zjedzenia innego pokarmu, a to skutkuje problemami w sytuacji, kiedy np. producent wycofa ulubione „chrupki” psiaka. Rozsądnie jest więc przyzwyczajać szczeniaka do różnorodnego jedzenia. Ważne jest również, aby posiłki podawać o tych samych porach, a porcje dostosowane były do wielkości psa. Wskazówki dotyczące ilości karmy, jaką powinien w ciągu dnia zjeść szczeniak, podawane są na opakowaniach pożywienia dla psów.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. A przyjaciel to istota, która będzie z nami na dobre i na złe. Nieważne jakimi jesteśmy ludźmi, jaki mamy kolor skóry, wiek, sytuację finansową, gdzie mieszkamy, co lubimy robić. On przy nas będzie zawsze.

Psy są świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy chodzimy z nimi na spacery, przytulamy się na kanapie, czy bawimy w aportowanie, dzięki czemu jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Oto dlaczego posiadanie psa w twoim życiu ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Są zabawne, podnoszą na duchu i czasami wydaje się, że rozumieją nas w sposób, w jaki żaden inny człowiek nie może. Nauka wciąż udowadnia, że ​​zwierzęta w naszym życiu oferują nam znacznie więcej niż tylko towarzystwo. Dzieląc nasze domy, zwierzęta domowe mogą pomóc nam złagodzić ból fizyczny lub psychiczne i chronić nas przed alergiami. Specjalnie wyszkolone psy mogą nawet wywąchać rozwijające się choroby i ostrzec nas przed jedzeniem, którego nie powinniśmy jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *