Opieka nad psem

Psy i koty – co jedzą nasi pupile?

Niezależnie od tego, czy nasz wierny towarzysz to wylegujący się w słońcu kot brytyjski, czy też pies rasy doberman, którego zadaniem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa – wszystkie zwierzaki, powinniśmy traktować z należytą troską, podając karmę, która zadba o ich układ trawienny i dostarczy niezbędnych składników. Jak wybrać pokarm, który nie zaszkodzi psom czy kotom?

1. Zboża – unikaj ich w karmie

2. Psy i koty też miewają alergie

Zboża – unikaj ich w karmie

Pamiętasz reklamy karmy, w której lektor chwali, jak świetnie działa układ trawienny rodzinnego pupila? Cóż, na pewno nie po tej karmie. Większość pokarmów, jakie możemy kupić w marketach, nie spełnia wymagań witaminowych, ani kalorycznych, niezależnie od tego, czy zamierzamy karmić nią psy czy koty. Tak, jak w przypadku jedzenia, które trafia na nasz stół, powinniśmy ograniczyć ilość zbóż, jakie spożywają nasze zwierzaki, aby zapewnić im właściwy rozwój i zdrowie. Niewłaściwe odżywianie, może doprowadzić do nadmiernego tycia, pomimo przyswajania niewielkiej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może spowodować choroby wątroby, czy żołądka.

Po czym poznać właściwy pokarm dla zwierząt? Czytając etykiety. Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego powinny znajdować się wysoko na tej liście. Uwaga – niektóre produkty oznaczone są w dość zawoalowany sposób, ukrywając rzeczywistość ilość mięsa – dopóki producent wprost nie określa rzeczy po imieniu, a mięso wyrażone jest w procentach łączonych razem ze zbożem oraz innymi produktami – poszukajmy innej karmy.

Psy i koty też miewają alergie

Wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na nietolerancję laktozy, część odmawia spożywania pewnych produktów roślinnych (warzyw czy owoców) ze względu na zawarte w nich substancje. Alergie nie omijają także naszych zwierząt – psy i koty także mogą je mieć. Jednym z najłatwiej zauważalnych skutków alergii, są zmiany skórne, często swędzące – sprawiają, że zarówno koty, jak i psy, drapią się aż do krwi. Dlatego, jeśli zamierzamy zmienić karmę, lepiej upewnić się, czy nasz czworonożny domownik, nie jest na nią uczulony. W tym celu, warto poprosić o próbkę karmy lub kupić mniejszą, niż zwykle ilość – wiele sklepów stacjonarnych pozwala na zakup karmy na wagę.

Więcej informacji, na temat zdrowia psów i kotów, możemy znaleźć na portalach internetowych, m.in. https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/. Ważne jest, aby dbać o zdrowie naszych pupili i zasięgać informacji z dostępnych źródeł, korzystając także z każdej możliwości, aby skonsultować je ze specjalistą.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *