Opieka nad psem

Szczenię w mieszkaniu. Jak uniknąć zniszczeń?

Decyzja o adopcji psa nie powinna być pochopna, ale podjęta rozważnie i dobrze przemyślana. Tylko wtedy zdołamy w pełni przygotować się na wszystkie okoliczności, jakie wiążą się z posiadaniem czworonoga, zarówno te przyjemne, jak i przykre. A że tych drugich nie zabraknie, tego możemy być pewni. Mały piesek potrafi dokonać w mieszkaniu poważnych zniszczeń. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej. Co więcej, w mieszkaniu czeka też na niego mnóstwo niebezpieczeństw. Jak zaaranżować przestrzeń, by uniknąć zagrożeń?

Właściwe przygotowanie mieszkania na przyjęcie czworonoga oraz zabezpieczenie go przed ewentualnymi uszkodzeniami to podstawa, w przypadku adopcji psa. Jeśli o tym zapomnimy, może się zdarzyć, że ciekawskie szczenię przysporzy nam wielu kłopotów. Z drugiej strony konieczne jest również uprzątnięcie przedmiotów, które dla niesfornego malucha mogłyby się okazać niebezpieczne. Przygarniając pod swój dach psa, stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać.

Zakup niezbędnych akcesoriów

Razem z pojawieniem się w domu szczenięcia konieczny jest zakup niezbędnych dla niego akcesoriów. Pies dzięki temu łatwiej się adoptuje i szybciej przyzwyczaja do nowego miejsca. Zapewnimy mu w ten sposób odpowiednią opiekę, co jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawą są oczywiście miski, z których maluch będzie jadł i pił. Konieczny jest również wybór dostosowanej do jego wieku karmy. Legowisko, na którym będzie spał pies, należy położyć w spokojnym miejscu. Najlepiej, jeśli znajdzie się w pomieszczeniu stosunkowo rzadko odwiedzanym przez domowników. Może to być przedpokój lub oddzielny pokój. Konieczne będą również szelki oraz smycz, która umożliwi wyprowadzanie pieska na spacer. Niezbędne akcesoria można znaleźć na stronie SklepZoologic.pl. Jest tam też szeroki wybór karm dostosowany do różnych grup wiekowych.

Sposób na zabezpieczenie mieszkania

Małe szczenię ma bardzo silną potrzebę gryzienia. Może się więc zdarzyć, że ofiarą jego zębów padną przedmioty, które mają dla nas jakąś wartość. Czasami takich strat trudno będzie uniknąć. Jeśli jednak zaopatrzymy pupila w odpowiednie zabawki do gryzienia, chętniej pozostawi w spokoju inne przedmioty. Gryzaki, szarpaki i inne akcesoria przeznaczone dla małych psów mogą okazać się tu bardzo pomocne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na przedmioty pozostawione na podłodze: niczym nieosłonięte kable, dziecięce zabawki, a nawet nasze buty. To przedmioty szczególne narażone na zniszczenie. Koniecznie trzeba je chować i zabezpieczać przed szczenięciem, a jeśli już dostaną się w jego zęby, bez zbędnego karania, ale stanowczo mu je zabierać.

Bezpieczeństwo szczenięcia jest równie ważne

Należy pamiętać, że większość znalezionych na podłodze rzeczy i substancji pies traktuje jak potencjalne jedzenie. Nie powinno zatem dziwić, że chodzi wokół stołu, zjadając to, co z niego spadnie. Być może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że pożywienie człowieka nie zawsze jest dla czworonoga bezpieczne. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, co spada lub leży na podłodze.

Pies będzie równie zapamiętale zlizywał okruchy chleba, jak i rozlane na podłodze substancje lub rozsypane granulki. Dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć znajdującą się w domu chemię gospodarstwa domowego. Należy też zwrócić uwagę, czy nie na podłodze lub w zasięgu szczenięcia nie leżą drobne przedmioty, które mógłby połknąć, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo.

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie szczenięcia obejmuje zarówno zabezpieczenie mebli, domowych sprzętów oraz przedmiotów codziennego użytku, jak i ochronę pupila przed substancjami lub przedmiotami potencjalnie dla niego niebezpiecznymi. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich czyhających na psiaka zagrożeń. Dlatego kluczowa jest nasza wyobraźnia i ostrożność, która pomoże uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

Pies w domu

Pies to jedno z dwóch najbardziej wszechobecnych i najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie ( drugi to kot). Od ponad 12 000 lat żyje z ludźmi jako towarzysz polowań , obrońca i opiekun oraz właśnie przyjaciel. Pies wyewoluował z szarego wilka w ponad 400 różnych ras. Istoty ludzkie odegrały główną rolę w kształtowaniu psów, które spełniają różne potrzeby społeczne. Dzięki najbardziej podstawowym formom inżynierii genetycznej psy zostały wyhodowane w celu uwydatnienia instynktów, które były widoczne podczas ich najwcześniejszych spotkań z ludźmi. Chociaż szczegóły dotyczące ewolucji psów nie są do końca znane, pierwsze psy były myśliwymi o wyostrzonych zmysłach wzroku i węchu. Ludzie rozwinęli te instynkty i stworzyli nowe rasy odpowiadające swoim potrzebom i upodobaniom.

Psy są odmiennie traktowane w różnych częściach świata. Cechy takie jak lojalność, opiekuńczość i wierność zapewniły psom ważną pozycję w zachodnim społeczeństwie, a w Europie i Stanach Zjednoczonych opieka i karmienie psów stało się biznesem wartym dużo pieniędzy. Cywilizacja zachodnia nadała relacjom między człowiekiem a psem wielkie znaczenie, ale w niektórych krajach rozwijających się i na wielu obszarach Azji psy nie cieszą się takim samym szacunkiem. W niektórych rejonach świata psy są używane jako zwierzęta juczne, a nawet jako pokarm dla człowieka. W Europie psy są chronione i podziwiane. W starożytnym Egipcie za czasów faraonów psy uważano za święte.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Posiadanie psa może pomóc ci żyć dłużej. Kompleksowy przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019 wykazał, że u właścicieli psów zmniejszał poziom ryzyka śmierci. Badania sugerują, że właściciele psów mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej reakcję na stres. Nawet samo mieszkanie z psem robi różnicę – ludzie, którzy doświadczyli wcześniej incydentów wieńcowych, również w badaniach wychodzili znacznie lepiej niż osoby żyjące bez zwierzęcia. Badania wykazały, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Twój psi towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Liczne badania pokazują, że psy i psy terapeutyczne pomagają złagodzić stres i niepokój. Nawet głaskanie naszego psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa może mieć znaczący wpływ. Uczestnicy badania mieli znaczną niższy poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *