Psy rasowe

Rodzaje wystaw psów rasowych

Każdy hodowca na pewno chciałby się swoimi psami pochwalić przed resztą. Nie jest to trudne, bo dziś bardzo często organizowane są wszelkiego rodzaju wystawy psów. Warto w nich brać udział, tym bardziej że dzięki wystawom możemy także sporo zarobić, choć tu wiele zależy już od tego, jak będzie prezentował się nasz pupil. Jak w związku z tym możemy podzielić wystawy psów rasowych?

Wystawy krajowe

Najpopularniejsze są oczywiście wystawy krajowe, których nie brakuje także i w Polsce. Obecnie każdego roku jest ich kilkadziesiąt, a zrzeszają one od kilkuset to nawet ponad tysiąca rasowych psów polskich i nie tylko hodowców. Warto w tym miejscu zauważyć, że najczęściej są one organizowane w niedzielę, a miejscem takiej wystawy jest teren otwarty.

Wystawy międzynarodowe

Wyższą rangą wystaw są wystawy międzynarodowe organizowane w największych miastach zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. W Polsce takich wystaw rocznie jest około dziesięciu i gromadzą one kilka tysięcy psów. Najczęściej odbywają się w weekendy i trwają dwa dni.

Wystawy klubowe

Wystawy klubowe odbywają się akurat raz w roku, a organizowane są przez klub danej rasy bądź też kluby danych ras. Oczywiste jest zatem, że można na nie zgłosić tylko psy rasy, której wystawa dotyczy.

Te trzy wystawy są najpopularniejsze, choć nie możemy zapominać też o innych. Wymienić tu można jeszcze choćby wystawy specjalistyczne, championów, europejskie czy światowe. Najbardziej popularną wystawą na świecie jest organizowana w Wielkiej Brytanii wystawa Cruft’s.

Pies w domu

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

2 thoughts on “Rodzaje wystaw psów rasowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *