terrier look4dog
Psy rasowe

Teriery – warto poznać ich cechy!

Zanim zdecydujecie się, aby w waszym domu zamieszkał terrier, warto poznać jego cechy. Teriery, choć są to psy niezwykle przyjazne, zabawne, urocze od którym emanuje pozytywna energia mogą również przysporzyć Wam wielu problemów. Teriery potrafią być niezależne, zadziorne, uparte i nie potrafią zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Wyhodowane do polowań i zwalczania mniejszych szkodników. Pracują jako norowce, więc muszą odznaczać się sprytem, odwagą, temperamentem dlatego też spacer z nimi może być dość sporym wyzwaniem.

Popularne odmiany terierów

Wielkość terierów jest różna od dość małych takich jak Yorkshire terrier, Norfolk, Cairn lub West Highland White Terrier, Jack Russel i Parson Russel Terrier przez średnie Foxteriery, Teriery walijskie, po największego z terierów jakim jest Airedale Terriera.

Charakter terierów

terrier look4dog

Przyszli właściciele powinni wiedzieć, że teriery są wspaniałymi zwierzętami domowymi, rodzinnymi ale wymagają odpowiedniego wychowania. Trzeba wykazać się cierpliwością, wytrwałością, a przede wszystkim powinno się uszanować ich niezależność. Teriery nigdy nie będą posłuszne w 100%, dlatego nie jest to rasa dla miłośników posłuszeństwa. Jednak stanowcze i rozsądne szkolenie już od pierwszych dni w domu spowoduje, że terrier będzie wspaniałym członkiem rodziny. Ogólnie terriery są przyjaźnie nastawione do innych psów i kotów pod warunkiem, że są z nimi wychowywane. Pamiętajcie, że terriery to urodzeni myśliwi więc bardzo prawdopodobne jest, że pogonią kota sąsiadów i nie będą miłe dla małych zwierząt, takich jak króliki czy chomiki. Terriery są generalnie rasą zdrową bez większych chorób genetycznych.

Jeśli szukasz sprawdzonych hodowli psów rasowych

Sprawdź rasy terierów oraz hodowle na https://www.look4dog.com/rasy-psow/teriery

Pies w domu

Każdy kto żył jako dziecko z psem, wychowywał się z nim, wie co to oznacza. Teraz, w dorosłym życiu, wiesz co to odpowiedzialność, umiesz zatroszczyć się o innych. Szczególnie polecane jest towarzystwo psa w przypadku posiadania tylko jednego dziecka.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy mają zbawienny wpływ na naszych seniorów. Terapia poprzez kontakt ze zwierzętami poprawia funkcje poznawcze mieszkańców domów opieki i szpitali. Chorzy takich domów opieki najczęściej borykają się z problemami psychicznymi i pozostają w opiece długoterminowej. Towarzystwo psów dobrze wpływa również na chorych z demencją. Następuje znaczny spadek zachowań pobudzonych oraz poprawia się zdolność interakcji społecznych.

Najlepszy przyjaciel na czterech łapach zapewnia bezwarunkową miłość i wsparcie, co jest szczególnie ważne w trudnych czasach. Chociaż ludzie mogą myśleć, że opiekujemy się naszymi psimi towarzyszami, jest to wzajemne: psy opiekują się również nami, a nauka to potwierdza.
Miejmy psy, kochajmy psy i cieszmy się ich towarzystwem. Na pewno wyjdzie nam to na dobre!

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Posiadanie psa może pomóc ci żyć dłużej. Kompleksowy przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019 wykazał, że u właścicieli psów zmniejszał poziom ryzyka śmierci. Badania sugerują, że właściciele psów mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej reakcję na stres. Nawet samo mieszkanie z psem robi różnicę – ludzie, którzy doświadczyli wcześniej incydentów wieńcowych, również w badaniach wychodzili znacznie lepiej niż osoby żyjące bez zwierzęcia. Badania wykazały, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Twój psi towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Liczne badania pokazują, że psy i psy terapeutyczne pomagają złagodzić stres i niepokój. Nawet głaskanie naszego psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa może mieć znaczący wpływ. Uczestnicy badania mieli znaczną niższy poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *