Opieka nad psem

Jak opiekować się szczeniakiem?

Adopcja psa to dla świeżo upieczonego właściciela z pewnością ogromna radość, ale też pewne obowiązki. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić zwierzęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji?

Co przygotować do adopcji psa?

Jeszcze zanim przywieziemy psiaka do domu, warto przygotować się w odpowiedni sposób na jego przyjęcie. Planując adopcję szczeniaka powinniśmy zadbać dla niego o przestrzeń do spania i odpoczynku. Legowisko najlepiej położyć w miejscu zacisznym, a jednocześnie umożliwiającym obserwowanie otoczenia. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zabawki dla szczeniaków, które maluch będzie mógł gryźć – dzięki temu nie zainteresuje się butami domowników czy innymi przedmiotami. Kolejną istotną kwestią jest nauka czystości. Młody psiak nie potrafi zasygnalizować potrzeby załatwienia potrzeb fizjologicznych, dlatego warto w pobliżu drzwi wejściowych rozłożyć maty treningowe, które będą służyć psiakowi za toaletę w pierwszych tygodniach po adopcji. Przyjmując zwierzę pod swój dach musimy zapewnić mu również odpowiednie pożywienie.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

To jeden z największych dylematów, przed jakimi stoją świeżo upieczeni właściciele szczeniaków. Aby zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz właściwą ilość kalorii, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości pożywienie przeznaczone specjalnie dla młodych zwierząt. Jednocześnie powinno ono być lekkostrawne dla delikatnego jeszcze żołądka malucha, jak np. karma Brit Care Puppy. W przypadku młodych psiaków przestawianych z mleka matki na pokarm stały pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję papki. Może to być np. rozmoczona sucha karma dla psa lub gotowe jedzenie z puszki – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie internetowym Zoopers. Należy przy tym pamiętać, że nagłe zmiany w sposobie żywienia często powodują u szczeniąt dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego wprowadzanie karmy powinno przebiegać stopniowo. Najpierw nowe pożywienie dodajemy w niedużych ilościach do posiłku, a z każdym kolejnym dniem zwiększamy jego ilość. Takie postępowanie sprawi, że żołądek szczeniaka przyzwyczai się do zmiany, co pomoże uniknąć niestrawności.

Pierwsze tygodnie psa w domu – o czym pamiętać?

Właściciel młodego psa musi dbać również o jego zdrowie, a więc przestrzegać harmonogramu szczepień i konsultować się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych malucha. Należy też uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji – szczeniak w domu wymaga wiele uwagi i czasu. Wspólna zabawa i spacery to dobra okazja, aby ćwiczyć pożądane zachowania. Takie treningi i przyzwyczajanie psiaka do różnych bodźców i sytuacji oraz nauka radzenia sobie z nimi we właściwy sposób to większa szansa, że maluch wyrośnie na opanowanego psa.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

Pies to jedno z dwóch najbardziej wszechobecnych i najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie ( drugi to kot). Od ponad 12 000 lat żyje z ludźmi jako towarzysz polowań , obrońca i opiekun oraz właśnie przyjaciel. Pies wyewoluował z szarego wilka w ponad 400 różnych ras. Istoty ludzkie odegrały główną rolę w kształtowaniu psów, które spełniają różne potrzeby społeczne. Dzięki najbardziej podstawowym formom inżynierii genetycznej psy zostały wyhodowane w celu uwydatnienia instynktów, które były widoczne podczas ich najwcześniejszych spotkań z ludźmi. Chociaż szczegóły dotyczące ewolucji psów nie są do końca znane, pierwsze psy były myśliwymi o wyostrzonych zmysłach wzroku i węchu. Ludzie rozwinęli te instynkty i stworzyli nowe rasy odpowiadające swoim potrzebom i upodobaniom.

Psy są odmiennie traktowane w różnych częściach świata. Cechy takie jak lojalność, opiekuńczość i wierność zapewniły psom ważną pozycję w zachodnim społeczeństwie, a w Europie i Stanach Zjednoczonych opieka i karmienie psów stało się biznesem wartym dużo pieniędzy. Cywilizacja zachodnia nadała relacjom między człowiekiem a psem wielkie znaczenie, ale w niektórych krajach rozwijających się i na wielu obszarach Azji psy nie cieszą się takim samym szacunkiem. W niektórych rejonach świata psy są używane jako zwierzęta juczne, a nawet jako pokarm dla człowieka. W Europie psy są chronione i podziwiane. W starożytnym Egipcie za czasów faraonów psy uważano za święte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *