Opieka nad psem

Jak opiekować się szczeniakiem?

Adopcja psa to dla świeżo upieczonego właściciela z pewnością ogromna radość, ale też pewne obowiązki. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić zwierzęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji?

Co przygotować do adopcji psa?

Jeszcze zanim przywieziemy psiaka do domu, warto przygotować się w odpowiedni sposób na jego przyjęcie. Planując adopcję szczeniaka powinniśmy zadbać dla niego o przestrzeń do spania i odpoczynku. Legowisko najlepiej położyć w miejscu zacisznym, a jednocześnie umożliwiającym obserwowanie otoczenia. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zabawki dla szczeniaków, które maluch będzie mógł gryźć – dzięki temu nie zainteresuje się butami domowników czy innymi przedmiotami. Kolejną istotną kwestią jest nauka czystości. Młody psiak nie potrafi zasygnalizować potrzeby załatwienia potrzeb fizjologicznych, dlatego warto w pobliżu drzwi wejściowych rozłożyć maty treningowe, które będą służyć psiakowi za toaletę w pierwszych tygodniach po adopcji. Przyjmując zwierzę pod swój dach musimy zapewnić mu również odpowiednie pożywienie.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

To jeden z największych dylematów, przed jakimi stoją świeżo upieczeni właściciele szczeniaków. Aby zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz właściwą ilość kalorii, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości pożywienie przeznaczone specjalnie dla młodych zwierząt. Jednocześnie powinno ono być lekkostrawne dla delikatnego jeszcze żołądka malucha, jak np. karma Brit Care Puppy. W przypadku młodych psiaków przestawianych z mleka matki na pokarm stały pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję papki. Może to być np. rozmoczona sucha karma dla psa lub gotowe jedzenie z puszki – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie internetowym Zoopers. Należy przy tym pamiętać, że nagłe zmiany w sposobie żywienia często powodują u szczeniąt dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego wprowadzanie karmy powinno przebiegać stopniowo. Najpierw nowe pożywienie dodajemy w niedużych ilościach do posiłku, a z każdym kolejnym dniem zwiększamy jego ilość. Takie postępowanie sprawi, że żołądek szczeniaka przyzwyczai się do zmiany, co pomoże uniknąć niestrawności.

Pierwsze tygodnie psa w domu – o czym pamiętać?

Właściciel młodego psa musi dbać również o jego zdrowie, a więc przestrzegać harmonogramu szczepień i konsultować się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych malucha. Należy też uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji – szczeniak w domu wymaga wiele uwagi i czasu. Wspólna zabawa i spacery to dobra okazja, aby ćwiczyć pożądane zachowania. Takie treningi i przyzwyczajanie psiaka do różnych bodźców i sytuacji oraz nauka radzenia sobie z nimi we właściwy sposób to większa szansa, że maluch wyrośnie na opanowanego psa.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Każdy kto żył jako dziecko z psem, wychowywał się z nim, wie co to oznacza. Teraz, w dorosłym życiu, wiesz co to odpowiedzialność, umiesz zatroszczyć się o innych. Szczególnie polecane jest towarzystwo psa w przypadku posiadania tylko jednego dziecka.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy mają zbawienny wpływ na naszych seniorów. Terapia poprzez kontakt ze zwierzętami poprawia funkcje poznawcze mieszkańców domów opieki i szpitali. Chorzy takich domów opieki najczęściej borykają się z problemami psychicznymi i pozostają w opiece długoterminowej. Towarzystwo psów dobrze wpływa również na chorych z demencją. Następuje znaczny spadek zachowań pobudzonych oraz poprawia się zdolność interakcji społecznych.

Najlepszy przyjaciel na czterech łapach zapewnia bezwarunkową miłość i wsparcie, co jest szczególnie ważne w trudnych czasach. Chociaż ludzie mogą myśleć, że opiekujemy się naszymi psimi towarzyszami, jest to wzajemne: psy opiekują się również nami, a nauka to potwierdza.
Miejmy psy, kochajmy psy i cieszmy się ich towarzystwem. Na pewno wyjdzie nam to na dobre!

Dowody genetyczne sugerują, że psy pochodzą bezpośrednio od wilków i że wymarłe obecnie linie wilków, z których wywodzą się psy, oddzieliły się od linii, z której wywodzą się współczesne żyjące wilki, gdzieś między 27 000 a 40 000 lat temu. Czas i miejsce udomowienia psa jest przedmiotem dyskusji. Istnieją jednak mocne dowody genetyczne, że pierwsze przypadki udomowienia miały miejsce gdzieś w północnej Eurazji 14 000 – 29 000 lat temu. W tym regionie zachowanie wilków prawdopodobnie ułatwiało ich udomowienie. Tropiąc wędrownych ludzi w północnej Eurazji i zjadając szczątki zwierzyny łownej pozostawione przez myśliwych, naturalnie przybliżały się do człowieka.

Już sam fakt istotności psa w naszej ewolucji jest przyczyną tak licznych, pozytywnych konsekwencji posiadania psa. Odegrały one ważną rolę w historii ludzkiej cywilizacji, ponieważ były jednymi z pierwszych zwierząt udomowionych. Były to ważni w społeczeństwach zbieracko-łowieckich sojusznicy. Kiedy około 7–9 000 lat temu udomowiono zwierzęta gospodarskie, psy strzegły owiec, kóz i bydła. Chociaż wiele z nich nadal pełni te funkcje, psy są wykorzystywane głównie jako zwierzęta towarzyszące. Dziś psy służą człowiekowi jako przewodnicy dla niewidomych i niepełnosprawnych lub do pracy w policji. Są nawet traktowane jako element wspomagający terapię w domach opieki i szpitalach, aby zachęcić pacjentów do powrotu do zdrowia. Ludzie wyhodowali szeroką gamę odmiennych ras psów przystosowanych do pełnienia różnych funkcji.

Pies to jedno z dwóch najbardziej wszechobecnych i najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie ( drugi to kot). Od ponad 12 000 lat żyje z ludźmi jako towarzysz polowań , obrońca i opiekun oraz właśnie przyjaciel. Pies wyewoluował z szarego wilka w ponad 400 różnych ras. Istoty ludzkie odegrały główną rolę w kształtowaniu psów, które spełniają różne potrzeby społeczne. Dzięki najbardziej podstawowym formom inżynierii genetycznej psy zostały wyhodowane w celu uwydatnienia instynktów, które były widoczne podczas ich najwcześniejszych spotkań z ludźmi. Chociaż szczegóły dotyczące ewolucji psów nie są do końca znane, pierwsze psy były myśliwymi o wyostrzonych zmysłach wzroku i węchu. Ludzie rozwinęli te instynkty i stworzyli nowe rasy odpowiadające swoim potrzebom i upodobaniom.

Psy są odmiennie traktowane w różnych częściach świata. Cechy takie jak lojalność, opiekuńczość i wierność zapewniły psom ważną pozycję w zachodnim społeczeństwie, a w Europie i Stanach Zjednoczonych opieka i karmienie psów stało się biznesem wartym dużo pieniędzy. Cywilizacja zachodnia nadała relacjom między człowiekiem a psem wielkie znaczenie, ale w niektórych krajach rozwijających się i na wielu obszarach Azji psy nie cieszą się takim samym szacunkiem. W niektórych rejonach świata psy są używane jako zwierzęta juczne, a nawet jako pokarm dla człowieka. W Europie psy są chronione i podziwiane. W starożytnym Egipcie za czasów faraonów psy uważano za święte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *