Jak opiekować się szczeniakiem?

Adopcja psa to dla świeżo upieczonego właściciela z pewnością ogromna radość, ale też pewne obowiązki. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić zwierzęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji?

Co przygotować do adopcji psa?

Jeszcze zanim przywieziemy psiaka do domu, warto przygotować się w odpowiedni sposób na jego przyjęcie. Planując adopcję szczeniaka powinniśmy zadbać dla niego o przestrzeń do spania i odpoczynku. Legowisko najlepiej położyć w miejscu zacisznym, a jednocześnie umożliwiającym obserwowanie otoczenia. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zabawki dla szczeniaków, które maluch będzie mógł gryźć – dzięki temu nie zainteresuje się butami domowników czy innymi przedmiotami. Kolejną istotną kwestią jest nauka czystości. Młody psiak nie potrafi zasygnalizować potrzeby załatwienia potrzeb fizjologicznych, dlatego warto w pobliżu drzwi wejściowych rozłożyć maty treningowe, które będą służyć psiakowi za toaletę w pierwszych tygodniach po adopcji. Przyjmując zwierzę pod swój dach musimy zapewnić mu również odpowiednie pożywienie.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

To jeden z największych dylematów, przed jakimi stoją świeżo upieczeni właściciele szczeniaków. Aby zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz właściwą ilość kalorii, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości pożywienie przeznaczone specjalnie dla młodych zwierząt. Jednocześnie powinno ono być lekkostrawne dla delikatnego jeszcze żołądka malucha, jak np. karma Brit Care Puppy. W przypadku młodych psiaków przestawianych z mleka matki na pokarm stały pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję papki. Może to być np. rozmoczona sucha karma dla psa lub gotowe jedzenie z puszki – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie internetowym Zoopers. Należy przy tym pamiętać, że nagłe zmiany w sposobie żywienia często powodują u szczeniąt dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego wprowadzanie karmy powinno przebiegać stopniowo. Najpierw nowe pożywienie dodajemy w niedużych ilościach do posiłku, a z każdym kolejnym dniem zwiększamy jego ilość. Takie postępowanie sprawi, że żołądek szczeniaka przyzwyczai się do zmiany, co pomoże uniknąć niestrawności.

Pierwsze tygodnie psa w domu – o czym pamiętać?

Właściciel młodego psa musi dbać również o jego zdrowie, a więc przestrzegać harmonogramu szczepień i konsultować się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych malucha. Należy też uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji – szczeniak w domu wymaga wiele uwagi i czasu. Wspólna zabawa i spacery to dobra okazja, aby ćwiczyć pożądane zachowania. Takie treningi i przyzwyczajanie psiaka do różnych bodźców i sytuacji oraz nauka radzenia sobie z nimi we właściwy sposób to większa szansa, że maluch wyrośnie na opanowanego psa.

Materiał zewnętrzny

About Redakcja

Redakcja portalu Psiaki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.