Opieka nad psem

Jak opiekować się szczeniakiem?

Adopcja psa to dla świeżo upieczonego właściciela z pewnością ogromna radość, ale też pewne obowiązki. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić zwierzęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji?

Co przygotować do adopcji psa?

Jeszcze zanim przywieziemy psiaka do domu, warto przygotować się w odpowiedni sposób na jego przyjęcie. Planując adopcję szczeniaka powinniśmy zadbać dla niego o przestrzeń do spania i odpoczynku. Legowisko najlepiej położyć w miejscu zacisznym, a jednocześnie umożliwiającym obserwowanie otoczenia. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zabawki dla szczeniaków, które maluch będzie mógł gryźć – dzięki temu nie zainteresuje się butami domowników czy innymi przedmiotami. Kolejną istotną kwestią jest nauka czystości. Młody psiak nie potrafi zasygnalizować potrzeby załatwienia potrzeb fizjologicznych, dlatego warto w pobliżu drzwi wejściowych rozłożyć maty treningowe, które będą służyć psiakowi za toaletę w pierwszych tygodniach po adopcji. Przyjmując zwierzę pod swój dach musimy zapewnić mu również odpowiednie pożywienie.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

To jeden z największych dylematów, przed jakimi stoją świeżo upieczeni właściciele szczeniaków. Aby zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz właściwą ilość kalorii, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości pożywienie przeznaczone specjalnie dla młodych zwierząt. Jednocześnie powinno ono być lekkostrawne dla delikatnego jeszcze żołądka malucha, jak np. karma Brit Care Puppy. W przypadku młodych psiaków przestawianych z mleka matki na pokarm stały pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję papki. Może to być np. rozmoczona sucha karma dla psa lub gotowe jedzenie z puszki – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie internetowym Zoopers. Należy przy tym pamiętać, że nagłe zmiany w sposobie żywienia często powodują u szczeniąt dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego wprowadzanie karmy powinno przebiegać stopniowo. Najpierw nowe pożywienie dodajemy w niedużych ilościach do posiłku, a z każdym kolejnym dniem zwiększamy jego ilość. Takie postępowanie sprawi, że żołądek szczeniaka przyzwyczai się do zmiany, co pomoże uniknąć niestrawności.

Pierwsze tygodnie psa w domu – o czym pamiętać?

Właściciel młodego psa musi dbać również o jego zdrowie, a więc przestrzegać harmonogramu szczepień i konsultować się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych malucha. Należy też uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji – szczeniak w domu wymaga wiele uwagi i czasu. Wspólna zabawa i spacery to dobra okazja, aby ćwiczyć pożądane zachowania. Takie treningi i przyzwyczajanie psiaka do różnych bodźców i sytuacji oraz nauka radzenia sobie z nimi we właściwy sposób to większa szansa, że maluch wyrośnie na opanowanego psa.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.

Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela. 

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka  jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.

Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.  

Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.

Jeśli szukasz partnera, być może czas na psa. Obecność psa może sprawić, że ludzie będą wydawać się bardziej sympatyczni i atrakcyjni. W serii badań mężczyźni częściej otrzymywali numer telefonu kobiety, gdy mieli ze sobą psa. W innym badaniu naukowcy poprosili osoby o ocenę ludzi na zdjęciach i stwierdzili, że ludzie wyglądali na szczęśliwszych i bardziej zrelaksowanych, gdy pojawiali się z psem. Badanie przeprowadzone przez Pet Wingman wykazało, że mężczyźni i kobiety częściej przesuwają w prawo (w aplikacjach randkowych), gdy dołączają zdjęcie profilowe swojego szczeniaka. Kobiety odniosły większe korzyści niż mężczyźni z psami w swoich profilach.

Chodzenie z psim towarzyszem może uczynić nas bardziej przystępnymi i zachęcić ludzi do rozmowy. Pomyśl, ile razy rozmawiałeś z innymi ludźmi, niezależnie od tego, czy są to Twoi sąsiedzi, czy nowi przyjaciele w psim parku . Naukowcy odkryli, że około 40 procent właścicieli psów łatwiej nawiązało przyjaźnie. Psy to doskonały sposób na poznanie nieznajomych i nawiązanie nowych przyjaźni. Ludzie, którzy są silnie przywiązani do zwierzaka, są zdolni do zbudowania silniejszej więzi w swoich relacjach międzyludzkich i społecznościach.

Posiadanie psa to nie tylko plusy, ale także minusy. Jednak wad jest zdecydowanie mniej. Wiele z nich wynika z nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej decyzji lub nieumiejętności obchodzenia się ze zwierzęciem.

Trzeba wiedzieć, że utrzymanie psa kosztuje. Wymaga zakupu karmy i innych akcesoriów, takich jak: obroże, smycze, zabawki, miski czy legowisko. Jednak najdroższe są usługi weterynaryjne, szczepienia, leki czy specjalistyczne preparaty zwalczające pasożyty. Wprawdzie koszty te rozkładają się w czasie, jednak trzeba się z nimi liczyć.

Pies wymaga opieki i poświęcenia mu czasu. Spacery są obowiązkowe, bez względu na porę, pogodę czy ochotę. Zwłaszcza szczeniaki wymagają częstego wyprowadzania i szczególnej troski. Poza tym psa trzeba nauczyć właściwych zachowań, by nie był uciążliwy dla otoczenia i mógł bez obaw zostawać w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *