Opieka nad psem

Jak opiekować się szczeniakiem?

Adopcja psa to dla świeżo upieczonego właściciela z pewnością ogromna radość, ale też pewne obowiązki. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić zwierzęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji?

Co przygotować do adopcji psa?

Jeszcze zanim przywieziemy psiaka do domu, warto przygotować się w odpowiedni sposób na jego przyjęcie. Planując adopcję szczeniaka powinniśmy zadbać dla niego o przestrzeń do spania i odpoczynku. Legowisko najlepiej położyć w miejscu zacisznym, a jednocześnie umożliwiającym obserwowanie otoczenia. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w zabawki dla szczeniaków, które maluch będzie mógł gryźć – dzięki temu nie zainteresuje się butami domowników czy innymi przedmiotami. Kolejną istotną kwestią jest nauka czystości. Młody psiak nie potrafi zasygnalizować potrzeby załatwienia potrzeb fizjologicznych, dlatego warto w pobliżu drzwi wejściowych rozłożyć maty treningowe, które będą służyć psiakowi za toaletę w pierwszych tygodniach po adopcji. Przyjmując zwierzę pod swój dach musimy zapewnić mu również odpowiednie pożywienie.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

To jeden z największych dylematów, przed jakimi stoją świeżo upieczeni właściciele szczeniaków. Aby zapewnić maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz właściwą ilość kalorii, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości pożywienie przeznaczone specjalnie dla młodych zwierząt. Jednocześnie powinno ono być lekkostrawne dla delikatnego jeszcze żołądka malucha, jak np. karma Brit Care Puppy. W przypadku młodych psiaków przestawianych z mleka matki na pokarm stały pierwsze posiłki powinny mieć konsystencję papki. Może to być np. rozmoczona sucha karma dla psa lub gotowe jedzenie z puszki – duży wybór znaleźć można m.in. w sklepie internetowym Zoopers. Należy przy tym pamiętać, że nagłe zmiany w sposobie żywienia często powodują u szczeniąt dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego wprowadzanie karmy powinno przebiegać stopniowo. Najpierw nowe pożywienie dodajemy w niedużych ilościach do posiłku, a z każdym kolejnym dniem zwiększamy jego ilość. Takie postępowanie sprawi, że żołądek szczeniaka przyzwyczai się do zmiany, co pomoże uniknąć niestrawności.

Pierwsze tygodnie psa w domu – o czym pamiętać?

Właściciel młodego psa musi dbać również o jego zdrowie, a więc przestrzegać harmonogramu szczepień i konsultować się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych malucha. Należy też uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji – szczeniak w domu wymaga wiele uwagi i czasu. Wspólna zabawa i spacery to dobra okazja, aby ćwiczyć pożądane zachowania. Takie treningi i przyzwyczajanie psiaka do różnych bodźców i sytuacji oraz nauka radzenia sobie z nimi we właściwy sposób to większa szansa, że maluch wyrośnie na opanowanego psa.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Jeśli szukasz partnera, być może czas na psa. Obecność psa może sprawić, że ludzie będą wydawać się bardziej sympatyczni i atrakcyjni. W serii badań mężczyźni częściej otrzymywali numer telefonu kobiety, gdy mieli ze sobą psa. W innym badaniu naukowcy poprosili osoby o ocenę ludzi na zdjęciach i stwierdzili, że ludzie wyglądali na szczęśliwszych i bardziej zrelaksowanych, gdy pojawiali się z psem. Badanie przeprowadzone przez Pet Wingman wykazało, że mężczyźni i kobiety częściej przesuwają w prawo (w aplikacjach randkowych), gdy dołączają zdjęcie profilowe swojego szczeniaka. Kobiety odniosły większe korzyści niż mężczyźni z psami w swoich profilach.

Chodzenie z psim towarzyszem może uczynić nas bardziej przystępnymi i zachęcić ludzi do rozmowy. Pomyśl, ile razy rozmawiałeś z innymi ludźmi, niezależnie od tego, czy są to Twoi sąsiedzi, czy nowi przyjaciele w psim parku . Naukowcy odkryli, że około 40 procent właścicieli psów łatwiej nawiązało przyjaźnie. Psy to doskonały sposób na poznanie nieznajomych i nawiązanie nowych przyjaźni. Ludzie, którzy są silnie przywiązani do zwierzaka, są zdolni do zbudowania silniejszej więzi w swoich relacjach międzyludzkich i społecznościach.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. A przyjaciel to istota, która będzie z nami na dobre i na złe. Nieważne jakimi jesteśmy ludźmi, jaki mamy kolor skóry, wiek, sytuację finansową, gdzie mieszkamy, co lubimy robić. On przy nas będzie zawsze.

Psy są świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy chodzimy z nimi na spacery, przytulamy się na kanapie, czy bawimy w aportowanie, dzięki czemu jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Oto dlaczego posiadanie psa w twoim życiu ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Są zabawne, podnoszą na duchu i czasami wydaje się, że rozumieją nas w sposób, w jaki żaden inny człowiek nie może. Nauka wciąż udowadnia, że ​​zwierzęta w naszym życiu oferują nam znacznie więcej niż tylko towarzystwo. Dzieląc nasze domy, zwierzęta domowe mogą pomóc nam złagodzić ból fizyczny lub psychiczne i chronić nas przed alergiami. Specjalnie wyszkolone psy mogą nawet wywąchać rozwijające się choroby i ostrzec nas przed jedzeniem, którego nie powinniśmy jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *