Ochrona przed kleszczami – 4 proste sposoby
Kleszcze zaliczane są do stawonogów, a dokładniej do pajęczaków. Szacuje się, że jest ich na świecie około 900 gatunków. Ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników, a także od warunków klimatycznych. Tak więc w różnych krajach, w zależności od temperatury występować mogą różnego rodzaju owady. Co niezwykle istotne, ten sam gatunek może przenosić chorobę w jednym kraju, ale już na innym, chłodniejszym obszarze – nie. Jak donoszą naukowcy, w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z czego około 3 mogą ugryźć Twojego psa. Jak uchronić psa przed kleszczami? O czym pamiętać? Zapraszam do lektury.
Kleszcze – zagrożenia
Kleszcze są bardzo niebezpieczne, zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Występuje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną czy pierwotniaczą. Nie każdy owad jednak przenosi choroby. Nie można jednak liczyć na to. Jak podają statystyki to właśnie kleszcze są jednym z głównych źródeł chorób zakaźnych u zwierzaków. Przenoszą one bowiem nie tylko boreliozę, ale także anaplazmozę i inne choroby. Jak podają najnowsze statystyki, co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, a co za tym idzie, ryzyko zarażenia jest wysokie.
Ważne są więc nie tylko obroża, smycz czy puller dla psa, ale również ochrona przed niebezpiecznymi kleszczami.
Jak chronić się przed kleszczami?
Kleszcze pojawiają się w środowisku sezonowo. Pierwsze kleszcze możemy spotkać już na początku wiosny, zaraz po pierwszych roztopach, gdy temperatura powietrza osiąga między 7 a 12 stopni. Kleszcze mogą więc pojawiać się już w okresie lutego i marca. Co ciekawe, zmiana klimatu spowodowała, że obecność kleszczy mogliśmy zaobserwować już w styczniu czy w grudniu. Wynika to z coraz cieplejszych zim i szybkiego nadejścia wiosny. Nie potrzeba więc wiele, wystarczy kilka cieplejszych dni, aby pajęczaki uaktywniły się i zagrażały naszemu zwierzakowi. Najwięcej kleszczy wciąż jednak występuje na przełomie maja i czerwca, a kolejny wysyp to okres września i października. Taki ich rozkład wynika z ich cyklu życiowego. Kleszcze są najbardziej aktywne przed południem, ale również w godzinach wieczornych. Nie żerują jednak w okresie południa, gdy słońce jest najbardziej ostre.
Niebezpieczne dla zwierząt i ludzi
Kleszcze spotkamy najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Nie spotkamy ich w wysokich koronach drzew, częściej żerują w niskich gałęziach, w trawach i krzewach. Owady te spotykamy najczęściej na spodzie liści, dlatego najczęściej znajdziemy je w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, takich jak skraj lasu czy ścieżkach.
Kleszczy nie spotkamy zaś na terenach bagiennych. Nie zapomnij jednak, że owady te mogą żerować także w miejskich parkach, skwerach i trawnikach pod blokiem. Nie możesz jednak uważać, że kleszcze to problem jedynie zwierzaków. Dla ludzi także są one groźne. Kleszcze zagrażają więc nie tylko psom na wsiach, coraz częściej spotykamy je także w miastach.
Materiał zewnętrzny