Opieka nad psem

Ochrona przed kleszczami – 4 proste sposoby

Kleszcze zaliczane są do stawonogów, a dokładniej do pajęczaków. Szacuje się, że jest ich na świecie około 900 gatunków. Ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników, a także od warunków klimatycznych. Tak więc w różnych krajach, w zależności od temperatury występować mogą różnego rodzaju owady. Co niezwykle istotne, ten sam gatunek może przenosić chorobę w jednym kraju, ale już na innym, chłodniejszym obszarze – nie. Jak donoszą naukowcy, w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z czego około 3 mogą ugryźć Twojego psa. Jak uchronić psa przed kleszczami? O czym pamiętać? Zapraszam do lektury.  

Kleszcze – zagrożenia 

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Występuje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną czy pierwotniaczą. Nie każdy owad jednak przenosi choroby. Nie można jednak liczyć na to. Jak podają statystyki to właśnie kleszcze są jednym z głównych źródeł chorób zakaźnych u zwierzaków. Przenoszą one bowiem nie tylko boreliozę, ale także anaplazmozę i inne choroby. Jak podają najnowsze statystyki, co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, a co za tym idzie, ryzyko zarażenia jest wysokie.  

Ważne są więc nie tylko obroża, smycz czy puller dla psa, ale również ochrona przed niebezpiecznymi kleszczami.  

Jak chronić się przed kleszczami? 

Kleszcze pojawiają się w środowisku sezonowo. Pierwsze kleszcze możemy spotkać już na początku wiosny, zaraz po pierwszych roztopach, gdy temperatura powietrza osiąga między 7 a 12 stopni. Kleszcze mogą więc pojawiać się już w okresie lutego i marca. Co ciekawe, zmiana klimatu spowodowała, że obecność kleszczy mogliśmy zaobserwować już w styczniu czy w grudniu. Wynika to z coraz cieplejszych zim i szybkiego nadejścia wiosny. Nie potrzeba więc wiele, wystarczy kilka cieplejszych dni, aby pajęczaki uaktywniły się i zagrażały naszemu zwierzakowi. Najwięcej kleszczy wciąż jednak występuje na przełomie maja i czerwca, a kolejny wysyp to okres września i października. Taki ich rozkład wynika z ich cyklu życiowego. Kleszcze są najbardziej aktywne przed południem, ale również w godzinach wieczornych. Nie żerują jednak w okresie południa, gdy słońce jest najbardziej ostre.  

Niebezpieczne dla zwierząt i ludzi 

Kleszcze spotkamy najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Nie spotkamy ich w wysokich koronach drzew, częściej żerują w niskich gałęziach, w trawach i krzewach. Owady te spotykamy najczęściej na spodzie liści, dlatego najczęściej znajdziemy je w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, takich jak skraj lasu czy ścieżkach.  

Kleszczy nie spotkamy zaś na terenach bagiennych. Nie zapomnij jednak, że owady te mogą żerować także w miejskich parkach, skwerach i trawnikach pod blokiem. Nie możesz jednak uważać, że kleszcze to problem jedynie zwierzaków. Dla ludzi także są one groźne. Kleszcze zagrażają więc nie tylko psom na wsiach, coraz częściej spotykamy je także w miastach.  

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Posiadanie psa może pomóc ci żyć dłużej. Kompleksowy przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019 wykazał, że u właścicieli psów zmniejszał poziom ryzyka śmierci. Badania sugerują, że właściciele psów mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej reakcję na stres. Nawet samo mieszkanie z psem robi różnicę – ludzie, którzy doświadczyli wcześniej incydentów wieńcowych, również w badaniach wychodzili znacznie lepiej niż osoby żyjące bez zwierzęcia. Badania wykazały, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Twój psi towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Liczne badania pokazują, że psy i psy terapeutyczne pomagają złagodzić stres i niepokój. Nawet głaskanie naszego psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa może mieć znaczący wpływ. Uczestnicy badania mieli znaczną niższy poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *