Opieka nad psem

Ochrona przed kleszczami – 4 proste sposoby

Kleszcze zaliczane są do stawonogów, a dokładniej do pajęczaków. Szacuje się, że jest ich na świecie około 900 gatunków. Ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników, a także od warunków klimatycznych. Tak więc w różnych krajach, w zależności od temperatury występować mogą różnego rodzaju owady. Co niezwykle istotne, ten sam gatunek może przenosić chorobę w jednym kraju, ale już na innym, chłodniejszym obszarze – nie. Jak donoszą naukowcy, w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z czego około 3 mogą ugryźć Twojego psa. Jak uchronić psa przed kleszczami? O czym pamiętać? Zapraszam do lektury.  

Kleszcze – zagrożenia 

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Występuje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną czy pierwotniaczą. Nie każdy owad jednak przenosi choroby. Nie można jednak liczyć na to. Jak podają statystyki to właśnie kleszcze są jednym z głównych źródeł chorób zakaźnych u zwierzaków. Przenoszą one bowiem nie tylko boreliozę, ale także anaplazmozę i inne choroby. Jak podają najnowsze statystyki, co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, a co za tym idzie, ryzyko zarażenia jest wysokie.  

Ważne są więc nie tylko obroża, smycz czy puller dla psa, ale również ochrona przed niebezpiecznymi kleszczami.  

Jak chronić się przed kleszczami? 

Kleszcze pojawiają się w środowisku sezonowo. Pierwsze kleszcze możemy spotkać już na początku wiosny, zaraz po pierwszych roztopach, gdy temperatura powietrza osiąga między 7 a 12 stopni. Kleszcze mogą więc pojawiać się już w okresie lutego i marca. Co ciekawe, zmiana klimatu spowodowała, że obecność kleszczy mogliśmy zaobserwować już w styczniu czy w grudniu. Wynika to z coraz cieplejszych zim i szybkiego nadejścia wiosny. Nie potrzeba więc wiele, wystarczy kilka cieplejszych dni, aby pajęczaki uaktywniły się i zagrażały naszemu zwierzakowi. Najwięcej kleszczy wciąż jednak występuje na przełomie maja i czerwca, a kolejny wysyp to okres września i października. Taki ich rozkład wynika z ich cyklu życiowego. Kleszcze są najbardziej aktywne przed południem, ale również w godzinach wieczornych. Nie żerują jednak w okresie południa, gdy słońce jest najbardziej ostre.  

Niebezpieczne dla zwierząt i ludzi 

Kleszcze spotkamy najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Nie spotkamy ich w wysokich koronach drzew, częściej żerują w niskich gałęziach, w trawach i krzewach. Owady te spotykamy najczęściej na spodzie liści, dlatego najczęściej znajdziemy je w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, takich jak skraj lasu czy ścieżkach.  

Kleszczy nie spotkamy zaś na terenach bagiennych. Nie zapomnij jednak, że owady te mogą żerować także w miejskich parkach, skwerach i trawnikach pod blokiem. Nie możesz jednak uważać, że kleszcze to problem jedynie zwierzaków. Dla ludzi także są one groźne. Kleszcze zagrażają więc nie tylko psom na wsiach, coraz częściej spotykamy je także w miastach.  

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Posiadanie psa to nie tylko plusy, ale także minusy. Jednak wad jest zdecydowanie mniej. Wiele z nich wynika z nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej decyzji lub nieumiejętności obchodzenia się ze zwierzęciem.

Trzeba wiedzieć, że utrzymanie psa kosztuje. Wymaga zakupu karmy i innych akcesoriów, takich jak: obroże, smycze, zabawki, miski czy legowisko. Jednak najdroższe są usługi weterynaryjne, szczepienia, leki czy specjalistyczne preparaty zwalczające pasożyty. Wprawdzie koszty te rozkładają się w czasie, jednak trzeba się z nimi liczyć.

Pies wymaga opieki i poświęcenia mu czasu. Spacery są obowiązkowe, bez względu na porę, pogodę czy ochotę. Zwłaszcza szczeniaki wymagają częstego wyprowadzania i szczególnej troski. Poza tym psa trzeba nauczyć właściwych zachowań, by nie był uciążliwy dla otoczenia i mógł bez obaw zostawać w domu.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. A przyjaciel to istota, która będzie z nami na dobre i na złe. Nieważne jakimi jesteśmy ludźmi, jaki mamy kolor skóry, wiek, sytuację finansową, gdzie mieszkamy, co lubimy robić. On przy nas będzie zawsze.

Psy są świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy chodzimy z nimi na spacery, przytulamy się na kanapie, czy bawimy w aportowanie, dzięki czemu jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Oto dlaczego posiadanie psa w twoim życiu ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Są zabawne, podnoszą na duchu i czasami wydaje się, że rozumieją nas w sposób, w jaki żaden inny człowiek nie może. Nauka wciąż udowadnia, że ​​zwierzęta w naszym życiu oferują nam znacznie więcej niż tylko towarzystwo. Dzieląc nasze domy, zwierzęta domowe mogą pomóc nam złagodzić ból fizyczny lub psychiczne i chronić nas przed alergiami. Specjalnie wyszkolone psy mogą nawet wywąchać rozwijające się choroby i ostrzec nas przed jedzeniem, którego nie powinniśmy jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *