Opieka nad psem

Ochrona przed kleszczami – 4 proste sposoby

Kleszcze zaliczane są do stawonogów, a dokładniej do pajęczaków. Szacuje się, że jest ich na świecie około 900 gatunków. Ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników, a także od warunków klimatycznych. Tak więc w różnych krajach, w zależności od temperatury występować mogą różnego rodzaju owady. Co niezwykle istotne, ten sam gatunek może przenosić chorobę w jednym kraju, ale już na innym, chłodniejszym obszarze – nie. Jak donoszą naukowcy, w Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z czego około 3 mogą ugryźć Twojego psa. Jak uchronić psa przed kleszczami? O czym pamiętać? Zapraszam do lektury.  

Kleszcze – zagrożenia 

Kleszcze są bardzo niebezpieczne, zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Występuje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną czy pierwotniaczą. Nie każdy owad jednak przenosi choroby. Nie można jednak liczyć na to. Jak podają statystyki to właśnie kleszcze są jednym z głównych źródeł chorób zakaźnych u zwierzaków. Przenoszą one bowiem nie tylko boreliozę, ale także anaplazmozę i inne choroby. Jak podają najnowsze statystyki, co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, a co za tym idzie, ryzyko zarażenia jest wysokie.  

Ważne są więc nie tylko obroża, smycz czy puller dla psa, ale również ochrona przed niebezpiecznymi kleszczami.  

Jak chronić się przed kleszczami? 

Kleszcze pojawiają się w środowisku sezonowo. Pierwsze kleszcze możemy spotkać już na początku wiosny, zaraz po pierwszych roztopach, gdy temperatura powietrza osiąga między 7 a 12 stopni. Kleszcze mogą więc pojawiać się już w okresie lutego i marca. Co ciekawe, zmiana klimatu spowodowała, że obecność kleszczy mogliśmy zaobserwować już w styczniu czy w grudniu. Wynika to z coraz cieplejszych zim i szybkiego nadejścia wiosny. Nie potrzeba więc wiele, wystarczy kilka cieplejszych dni, aby pajęczaki uaktywniły się i zagrażały naszemu zwierzakowi. Najwięcej kleszczy wciąż jednak występuje na przełomie maja i czerwca, a kolejny wysyp to okres września i października. Taki ich rozkład wynika z ich cyklu życiowego. Kleszcze są najbardziej aktywne przed południem, ale również w godzinach wieczornych. Nie żerują jednak w okresie południa, gdy słońce jest najbardziej ostre.  

Niebezpieczne dla zwierząt i ludzi 

Kleszcze spotkamy najczęściej w wilgotnych i zacienionych miejscach. Nie spotkamy ich w wysokich koronach drzew, częściej żerują w niskich gałęziach, w trawach i krzewach. Owady te spotykamy najczęściej na spodzie liści, dlatego najczęściej znajdziemy je w lasach liściastych i mieszanych. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, takich jak skraj lasu czy ścieżkach.  

Kleszczy nie spotkamy zaś na terenach bagiennych. Nie zapomnij jednak, że owady te mogą żerować także w miejskich parkach, skwerach i trawnikach pod blokiem. Nie możesz jednak uważać, że kleszcze to problem jedynie zwierzaków. Dla ludzi także są one groźne. Kleszcze zagrażają więc nie tylko psom na wsiach, coraz częściej spotykamy je także w miastach.  

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Dowody genetyczne sugerują, że psy pochodzą bezpośrednio od wilków i że wymarłe obecnie linie wilków, z których wywodzą się psy, oddzieliły się od linii, z której wywodzą się współczesne żyjące wilki, gdzieś między 27 000 a 40 000 lat temu. Czas i miejsce udomowienia psa jest przedmiotem dyskusji. Istnieją jednak mocne dowody genetyczne, że pierwsze przypadki udomowienia miały miejsce gdzieś w północnej Eurazji 14 000 – 29 000 lat temu. W tym regionie zachowanie wilków prawdopodobnie ułatwiało ich udomowienie. Tropiąc wędrownych ludzi w północnej Eurazji i zjadając szczątki zwierzyny łownej pozostawione przez myśliwych, naturalnie przybliżały się do człowieka.

Już sam fakt istotności psa w naszej ewolucji jest przyczyną tak licznych, pozytywnych konsekwencji posiadania psa. Odegrały one ważną rolę w historii ludzkiej cywilizacji, ponieważ były jednymi z pierwszych zwierząt udomowionych. Były to ważni w społeczeństwach zbieracko-łowieckich sojusznicy. Kiedy około 7–9 000 lat temu udomowiono zwierzęta gospodarskie, psy strzegły owiec, kóz i bydła. Chociaż wiele z nich nadal pełni te funkcje, psy są wykorzystywane głównie jako zwierzęta towarzyszące. Dziś psy służą człowiekowi jako przewodnicy dla niewidomych i niepełnosprawnych lub do pracy w policji. Są nawet traktowane jako element wspomagający terapię w domach opieki i szpitalach, aby zachęcić pacjentów do powrotu do zdrowia. Ludzie wyhodowali szeroką gamę odmiennych ras psów przystosowanych do pełnienia różnych funkcji.

Każdy kto żył jako dziecko z psem, wychowywał się z nim, wie co to oznacza. Teraz, w dorosłym życiu, wiesz co to odpowiedzialność, umiesz zatroszczyć się o innych. Szczególnie polecane jest towarzystwo psa w przypadku posiadania tylko jednego dziecka.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy mają zbawienny wpływ na naszych seniorów. Terapia poprzez kontakt ze zwierzętami poprawia funkcje poznawcze mieszkańców domów opieki i szpitali. Chorzy takich domów opieki najczęściej borykają się z problemami psychicznymi i pozostają w opiece długoterminowej. Towarzystwo psów dobrze wpływa również na chorych z demencją. Następuje znaczny spadek zachowań pobudzonych oraz poprawia się zdolność interakcji społecznych.

Najlepszy przyjaciel na czterech łapach zapewnia bezwarunkową miłość i wsparcie, co jest szczególnie ważne w trudnych czasach. Chociaż ludzie mogą myśleć, że opiekujemy się naszymi psimi towarzyszami, jest to wzajemne: psy opiekują się również nami, a nauka to potwierdza.
Miejmy psy, kochajmy psy i cieszmy się ich towarzystwem. Na pewno wyjdzie nam to na dobre!

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. A przyjaciel to istota, która będzie z nami na dobre i na złe. Nieważne jakimi jesteśmy ludźmi, jaki mamy kolor skóry, wiek, sytuację finansową, gdzie mieszkamy, co lubimy robić. On przy nas będzie zawsze.

Psy są świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy chodzimy z nimi na spacery, przytulamy się na kanapie, czy bawimy w aportowanie, dzięki czemu jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Oto dlaczego posiadanie psa w twoim życiu ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Są zabawne, podnoszą na duchu i czasami wydaje się, że rozumieją nas w sposób, w jaki żaden inny człowiek nie może. Nauka wciąż udowadnia, że ​​zwierzęta w naszym życiu oferują nam znacznie więcej niż tylko towarzystwo. Dzieląc nasze domy, zwierzęta domowe mogą pomóc nam złagodzić ból fizyczny lub psychiczne i chronić nas przed alergiami. Specjalnie wyszkolone psy mogą nawet wywąchać rozwijające się choroby i ostrzec nas przed jedzeniem, którego nie powinniśmy jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *