Opieka nad psem

Opieka i pielęgnacja psa

Posiadanie psa, może być wspaniałe, ale musisz zdawać sobie z odpowiedzialności, jaka za tym idzie zanim zdecydujesz się na jego posiadanie. Pies jest żywą istotą dlatego nie możemy zapominać o tym, że czuje i ma swoje potrzeby. Właściciele tych zwierzaków wiedzą, że pies to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie zabawka, którą można się pobawić i odstawić w kąt, kiedy się znudzi. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam w opiece nad psem

Właściciele psów powinni zdawać sobie sprawę, że zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która nie ogranicza się do jednej kąpieli.

Częstość kąpieli zależy od psa, od jego sierści, pogody i stanu zabrudzenia. Generalnie nie należy przesadzać i najlepiej wykonywać tą czynność raz na kilka miesięcy. W związku z tym, nie powinniśmy oszczędzać na szamponie dla psa, najlepiej wydać troszkę więcej pieniędzy i kupić dobry kosmetyk u weterynarza. Rozsądnie stosowany starczy nam na długo.

Najlepiej zabrać się do tego wieczorem, już po spacerze, aby nasz świeżutki czworonóg się nie przeziębił. Najłatwiej będzie wykąpać psa w wannie, nalewany do niej nieco wody i wkładamy do niej psa. W miarę szybkimi, ale nie agresywnymi ruchami namaczamy zwierzę i nakładamy szampon, po czym spłukujemy go wodą z prysznica. Należy cały czas pilnować temperatury wody. Woda powinna być letnia, zarówno ta nalana do wanny, jak i ta do spłukiwania. Pamiętajmy aby chronić nos, oczy i uszy psa przed zamoczeniem.

Minimalizujmy stres – większość psów nie lubi kąpieli. Ma to niestety związek z przykrymi doświadczeniami podczas poprzednich myć. Zadbajmy o komfort zwierzęcia – na dno wanny połóżmy wkładkę antypoślizgową, nie ciągnijmy i nie mierzwmy długiej sierści, a przede wszystkim – nigdy nie zalewajmy psu nosa.

Wyciągamy psa z wanny i pozwalamy mu się otrzepać (jest to nieuniknione), po czym dokładnie wycieramy go ręcznikiem.

Najtrudniej mają właściciele psów długowłosych i wymagających strzyżenia. Jeśli nie potrafią ostrzyc psa samodzielnie, to co kilka tygodni muszą umówić się na zabieg z doświadczonym fryzjerem psów. Psy długowłose wymagają także czesania, niektórzy właściciele małych ras długowłosych (York) wykonują także proste fryzury. Aby jak najmniej sierści pozostawało na dywanie czy meblach warto też codziennie, nawet krótkowłosego psa uczesać szczotką lub rękawicą zbierającą sierść.

Nie wolno zapominać o psich zębach. Te z czasem mogą porosnąć kamieniem nazębnym, który sprawia,że z psiego pyska nieładnie pachnie, a dziąsła narażone są na stan zapalny. Jeśli na zębach osadzi się kamień, to usunąć go może tylko lekarz weterynarii. Pies wymaga narkozy. Dlatego najlepiej myć psie zęby szczoteczkę przeznaczoną dla niego i specjalną pastą, która ogranicza pojawianie się osadu.

Psie uszy powinny podlegać kontroli i okresowemu czyszczeniu. Możemy zakupić specjalny preparat do rozpuszczania wydzieliny usznej, zakroplić uszy psa i po kilku minutach zebrać nadmiar wacikiem. Raczej nie próbujmy sami czyszczenia patyczkami kosmetycznymi, ponieważ możemy zrobić psu krzywdę. Podczas wizyt u weterynarza poprośmy go, aby skontrolował stan uszu psa i w razie potrzeby usunął z niego włosy, co jest konieczne u niektórych ras.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu pielęgnacji psa. Poszczególne rasy zbyt różnią się pomiędzy sobą wielkością, długością szaty, kształtem uszu i wreszcie – trybem życia, abyśmy mogli je wszystkie traktować jednakowo.

Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji sierści psa

Używanie niewłaściwej szczotki do czesania. Różne rodzaje sierści wymagają odmiennych narzędzi fryzjerskich. Najpopularniejsza szczotka, tzw. „pudlówka”, nie usunie skutecznie warstwy martwego podszerstka, może za to spowodować podrażnienie skóry i niechęć psa do zabiegów pielęgnacyjnych. W doborze szczotki odpowiedniej do rodzaju sierści pomoże personel sklepu zoologicznego.

Kąpiel w szamponie przeznaczonym do ludzkich włosów. Szampony dla zwierząt pozwalają zachować naturalny odczyn pH skóry i chronią przed podrażnieniami. Zastosowanie środka perfumowanego może spowodować nieprzyjemny świąd i stany zapalne skóry.

Nieumiejętne strzyżenie. Sierść pełni ważną rolę w procesie termoregulacji – chroni nie tylko przed niskimi temperaturami, ale również przed przegrzaniem. Z tego powodu strzyżenie warto zlecić fryzjerowi-specjaliście (fryzjer psi), który dodatkowo wykona cięcie zgodne z wzorcem obowiązującym u danej rasy.

Pies w domu

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Pies to jedno z dwóch najbardziej wszechobecnych i najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie ( drugi to kot). Od ponad 12 000 lat żyje z ludźmi jako towarzysz polowań , obrońca i opiekun oraz właśnie przyjaciel. Pies wyewoluował z szarego wilka w ponad 400 różnych ras. Istoty ludzkie odegrały główną rolę w kształtowaniu psów, które spełniają różne potrzeby społeczne. Dzięki najbardziej podstawowym formom inżynierii genetycznej psy zostały wyhodowane w celu uwydatnienia instynktów, które były widoczne podczas ich najwcześniejszych spotkań z ludźmi. Chociaż szczegóły dotyczące ewolucji psów nie są do końca znane, pierwsze psy były myśliwymi o wyostrzonych zmysłach wzroku i węchu. Ludzie rozwinęli te instynkty i stworzyli nowe rasy odpowiadające swoim potrzebom i upodobaniom.

Psy są odmiennie traktowane w różnych częściach świata. Cechy takie jak lojalność, opiekuńczość i wierność zapewniły psom ważną pozycję w zachodnim społeczeństwie, a w Europie i Stanach Zjednoczonych opieka i karmienie psów stało się biznesem wartym dużo pieniędzy. Cywilizacja zachodnia nadała relacjom między człowiekiem a psem wielkie znaczenie, ale w niektórych krajach rozwijających się i na wielu obszarach Azji psy nie cieszą się takim samym szacunkiem. W niektórych rejonach świata psy są używane jako zwierzęta juczne, a nawet jako pokarm dla człowieka. W Europie psy są chronione i podziwiane. W starożytnym Egipcie za czasów faraonów psy uważano za święte.

Posiadanie psa może pomóc ci żyć dłużej. Kompleksowy przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019 wykazał, że u właścicieli psów zmniejszał poziom ryzyka śmierci. Badania sugerują, że właściciele psów mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej reakcję na stres. Nawet samo mieszkanie z psem robi różnicę – ludzie, którzy doświadczyli wcześniej incydentów wieńcowych, również w badaniach wychodzili znacznie lepiej niż osoby żyjące bez zwierzęcia. Badania wykazały, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Twój psi towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Liczne badania pokazują, że psy i psy terapeutyczne pomagają złagodzić stres i niepokój. Nawet głaskanie naszego psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa może mieć znaczący wpływ. Uczestnicy badania mieli znaczną niższy poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *