Opieka nad psem

Pierwsze kroki po odstawieniu mleka matki – o czym pamiętać?

Pierwszym pokarmem małego psa jest mleko matki, które zawiera ok. 9% tłuszczu i 8% białka. Ok. 4 miesiąca życia maluchowi przestaje ono wystarczać, dlatego konieczne jest wprowadzenie karmy zawierającej niezbędne do prawidłowego rozwoju psiaka składniki. Powinna ona również być bardziej kaloryczna niż pożywienie dorosłych psów, aby dostarczyć szczeniakowi odpowiednio dużo energii.

Właściwie dobrana karma to podstawa

Właściciel szczeniaka odstawianego od mleka matki powinien zadbać o wartościową karmę dla malucha, która z jednej strony zapewni psiakowi energię, a z drugiej dostarczy ważne składniki odżywcze. Oprócz właściwej zawartość białek i tłuszczów, w pokarmie psiaka powinny znaleźć się również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, DHA wspierający rozwój mózgu, wzroku i słuchu zwierzaka, a także wapń i fosfor umożliwiające jego prawidłowy wzrost. W porównaniu do karmy dla psów dorosłych, jedzenie dla szczeniąt powinno zawierać ok. 300 – 400 kcal więcej ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Oprócz właściwego składu ważne jest, aby pożywienie psiaka odstawionego od mleka matki było łagodne dla delikatnego żołądka malucha. Dobrym wyborem na początek jest np. Karma Brit Care Puppy, którą oferuje Sklep Zoologiczny Online Zoopers. Ta hipoalergiczna karma zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia młodych psów składniki, a jednocześnie jest lekkostrawna i bezpieczna dla rozwijającego się układu pokarmowego zwierzaka.

Jak podawać karmę szczeniakowi odstawianemu od mleka matki?

Delikatny żołądek szczeniaka na wszystkie zbyt gwałtowne zmiany w sposobie żywienia zareaguje rozstrojem. Wprowadzenie karmy nie powinno też nastąpić wcześniej niż ok. 4 – 6 tygodnia życia malucha. Na początek są to niewielkie ilości pozwalające psiakowi poznać inne smaki niż mleko matki, dopiero ok. 6 – 8 tygodnia życia karma zaczyna być podstawą żywienia pupila. Pierwsze posiłki podane przez właściciela powinny mieć konsystencję papki, może to być namoczona w wodzie sucha karma dla psa albo gotowe mokre pożywienie. Pamiętajmy też, aby wszelkie nowości podawać stopniowo i każdego dnia zwiększać nieco porcje wprowadzanego pokarmu. Nierozwinięty w pełni układ trawienny nie poradzi sobie z nagłą zmianą pożywienia, dlatego gwałtowna modyfikacja w sposobie żywienia doprowadzi do niestrawności i biegunki. Jednocześnie należy pamiętać, że psy mogą przyzwyczaić się do karmy i odmawiać zjedzenia innego pokarmu, a to skutkuje problemami w sytuacji, kiedy np. producent wycofa ulubione „chrupki” psiaka. Rozsądnie jest więc przyzwyczajać szczeniaka do różnorodnego jedzenia. Ważne jest również, aby posiłki podawać o tych samych porach, a porcje dostosowane były do wielkości psa. Wskazówki dotyczące ilości karmy, jaką powinien w ciągu dnia zjeść szczeniak, podawane są na opakowaniach pożywienia dla psów.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *