Pierwsze kroki po odstawieniu mleka matki – o czym pamiętać?

Pierwszym pokarmem małego psa jest mleko matki, które zawiera ok. 9% tłuszczu i 8% białka. Ok. 4 miesiąca życia maluchowi przestaje ono wystarczać, dlatego konieczne jest wprowadzenie karmy zawierającej niezbędne do prawidłowego rozwoju psiaka składniki. Powinna ona również być bardziej kaloryczna niż pożywienie dorosłych psów, aby dostarczyć szczeniakowi odpowiednio dużo energii.

Właściwie dobrana karma to podstawa

Właściciel szczeniaka odstawianego od mleka matki powinien zadbać o wartościową karmę dla malucha, która z jednej strony zapewni psiakowi energię, a z drugiej dostarczy ważne składniki odżywcze. Oprócz właściwej zawartość białek i tłuszczów, w pokarmie psiaka powinny znaleźć się również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, DHA wspierający rozwój mózgu, wzroku i słuchu zwierzaka, a także wapń i fosfor umożliwiające jego prawidłowy wzrost. W porównaniu do karmy dla psów dorosłych, jedzenie dla szczeniąt powinno zawierać ok. 300 – 400 kcal więcej ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Oprócz właściwego składu ważne jest, aby pożywienie psiaka odstawionego od mleka matki było łagodne dla delikatnego żołądka malucha. Dobrym wyborem na początek jest np. Karma Brit Care Puppy, którą oferuje Sklep Zoologiczny Online Zoopers. Ta hipoalergiczna karma zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia młodych psów składniki, a jednocześnie jest lekkostrawna i bezpieczna dla rozwijającego się układu pokarmowego zwierzaka.

Jak podawać karmę szczeniakowi odstawianemu od mleka matki?

Delikatny żołądek szczeniaka na wszystkie zbyt gwałtowne zmiany w sposobie żywienia zareaguje rozstrojem. Wprowadzenie karmy nie powinno też nastąpić wcześniej niż ok. 4 – 6 tygodnia życia malucha. Na początek są to niewielkie ilości pozwalające psiakowi poznać inne smaki niż mleko matki, dopiero ok. 6 – 8 tygodnia życia karma zaczyna być podstawą żywienia pupila. Pierwsze posiłki podane przez właściciela powinny mieć konsystencję papki, może to być namoczona w wodzie sucha karma dla psa albo gotowe mokre pożywienie. Pamiętajmy też, aby wszelkie nowości podawać stopniowo i każdego dnia zwiększać nieco porcje wprowadzanego pokarmu. Nierozwinięty w pełni układ trawienny nie poradzi sobie z nagłą zmianą pożywienia, dlatego gwałtowna modyfikacja w sposobie żywienia doprowadzi do niestrawności i biegunki. Jednocześnie należy pamiętać, że psy mogą przyzwyczaić się do karmy i odmawiać zjedzenia innego pokarmu, a to skutkuje problemami w sytuacji, kiedy np. producent wycofa ulubione „chrupki” psiaka. Rozsądnie jest więc przyzwyczajać szczeniaka do różnorodnego jedzenia. Ważne jest również, aby posiłki podawać o tych samych porach, a porcje dostosowane były do wielkości psa. Wskazówki dotyczące ilości karmy, jaką powinien w ciągu dnia zjeść szczeniak, podawane są na opakowaniach pożywienia dla psów.

Materiał zewnętrzny

About Redakcja

Redakcja portalu Psiaki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.