Opieka nad psem

Psy i koty – co jedzą nasi pupile?

Niezależnie od tego, czy nasz wierny towarzysz to wylegujący się w słońcu kot brytyjski, czy też pies rasy doberman, którego zadaniem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa – wszystkie zwierzaki, powinniśmy traktować z należytą troską, podając karmę, która zadba o ich układ trawienny i dostarczy niezbędnych składników. Jak wybrać pokarm, który nie zaszkodzi psom czy kotom?

1. Zboża – unikaj ich w karmie

2. Psy i koty też miewają alergie

Zboża – unikaj ich w karmie

Pamiętasz reklamy karmy, w której lektor chwali, jak świetnie działa układ trawienny rodzinnego pupila? Cóż, na pewno nie po tej karmie. Większość pokarmów, jakie możemy kupić w marketach, nie spełnia wymagań witaminowych, ani kalorycznych, niezależnie od tego, czy zamierzamy karmić nią psy czy koty. Tak, jak w przypadku jedzenia, które trafia na nasz stół, powinniśmy ograniczyć ilość zbóż, jakie spożywają nasze zwierzaki, aby zapewnić im właściwy rozwój i zdrowie. Niewłaściwe odżywianie, może doprowadzić do nadmiernego tycia, pomimo przyswajania niewielkiej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może spowodować choroby wątroby, czy żołądka.

Po czym poznać właściwy pokarm dla zwierząt? Czytając etykiety. Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego powinny znajdować się wysoko na tej liście. Uwaga – niektóre produkty oznaczone są w dość zawoalowany sposób, ukrywając rzeczywistość ilość mięsa – dopóki producent wprost nie określa rzeczy po imieniu, a mięso wyrażone jest w procentach łączonych razem ze zbożem oraz innymi produktami – poszukajmy innej karmy.

Psy i koty też miewają alergie

Wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na nietolerancję laktozy, część odmawia spożywania pewnych produktów roślinnych (warzyw czy owoców) ze względu na zawarte w nich substancje. Alergie nie omijają także naszych zwierząt – psy i koty także mogą je mieć. Jednym z najłatwiej zauważalnych skutków alergii, są zmiany skórne, często swędzące – sprawiają, że zarówno koty, jak i psy, drapią się aż do krwi. Dlatego, jeśli zamierzamy zmienić karmę, lepiej upewnić się, czy nasz czworonożny domownik, nie jest na nią uczulony. W tym celu, warto poprosić o próbkę karmy lub kupić mniejszą, niż zwykle ilość – wiele sklepów stacjonarnych pozwala na zakup karmy na wagę.

Więcej informacji, na temat zdrowia psów i kotów, możemy znaleźć na portalach internetowych, m.in. https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/. Ważne jest, aby dbać o zdrowie naszych pupili i zasięgać informacji z dostępnych źródeł, korzystając także z każdej możliwości, aby skonsultować je ze specjalistą.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.

Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela. 

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka  jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.

Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.  

Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. A przyjaciel to istota, która będzie z nami na dobre i na złe. Nieważne jakimi jesteśmy ludźmi, jaki mamy kolor skóry, wiek, sytuację finansową, gdzie mieszkamy, co lubimy robić. On przy nas będzie zawsze.

Psy są świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy chodzimy z nimi na spacery, przytulamy się na kanapie, czy bawimy w aportowanie, dzięki czemu jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Oto dlaczego posiadanie psa w twoim życiu ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Są zabawne, podnoszą na duchu i czasami wydaje się, że rozumieją nas w sposób, w jaki żaden inny człowiek nie może. Nauka wciąż udowadnia, że ​​zwierzęta w naszym życiu oferują nam znacznie więcej niż tylko towarzystwo. Dzieląc nasze domy, zwierzęta domowe mogą pomóc nam złagodzić ból fizyczny lub psychiczne i chronić nas przed alergiami. Specjalnie wyszkolone psy mogą nawet wywąchać rozwijające się choroby i ostrzec nas przed jedzeniem, którego nie powinniśmy jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *