Opieka nad psem

Psy i koty – co jedzą nasi pupile?

Niezależnie od tego, czy nasz wierny towarzysz to wylegujący się w słońcu kot brytyjski, czy też pies rasy doberman, którego zadaniem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa – wszystkie zwierzaki, powinniśmy traktować z należytą troską, podając karmę, która zadba o ich układ trawienny i dostarczy niezbędnych składników. Jak wybrać pokarm, który nie zaszkodzi psom czy kotom?

1. Zboża – unikaj ich w karmie

2. Psy i koty też miewają alergie

Zboża – unikaj ich w karmie

Pamiętasz reklamy karmy, w której lektor chwali, jak świetnie działa układ trawienny rodzinnego pupila? Cóż, na pewno nie po tej karmie. Większość pokarmów, jakie możemy kupić w marketach, nie spełnia wymagań witaminowych, ani kalorycznych, niezależnie od tego, czy zamierzamy karmić nią psy czy koty. Tak, jak w przypadku jedzenia, które trafia na nasz stół, powinniśmy ograniczyć ilość zbóż, jakie spożywają nasze zwierzaki, aby zapewnić im właściwy rozwój i zdrowie. Niewłaściwe odżywianie, może doprowadzić do nadmiernego tycia, pomimo przyswajania niewielkiej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może spowodować choroby wątroby, czy żołądka.

Po czym poznać właściwy pokarm dla zwierząt? Czytając etykiety. Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego powinny znajdować się wysoko na tej liście. Uwaga – niektóre produkty oznaczone są w dość zawoalowany sposób, ukrywając rzeczywistość ilość mięsa – dopóki producent wprost nie określa rzeczy po imieniu, a mięso wyrażone jest w procentach łączonych razem ze zbożem oraz innymi produktami – poszukajmy innej karmy.

Psy i koty też miewają alergie

Wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na nietolerancję laktozy, część odmawia spożywania pewnych produktów roślinnych (warzyw czy owoców) ze względu na zawarte w nich substancje. Alergie nie omijają także naszych zwierząt – psy i koty także mogą je mieć. Jednym z najłatwiej zauważalnych skutków alergii, są zmiany skórne, często swędzące – sprawiają, że zarówno koty, jak i psy, drapią się aż do krwi. Dlatego, jeśli zamierzamy zmienić karmę, lepiej upewnić się, czy nasz czworonożny domownik, nie jest na nią uczulony. W tym celu, warto poprosić o próbkę karmy lub kupić mniejszą, niż zwykle ilość – wiele sklepów stacjonarnych pozwala na zakup karmy na wagę.

Więcej informacji, na temat zdrowia psów i kotów, możemy znaleźć na portalach internetowych, m.in. https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/. Ważne jest, aby dbać o zdrowie naszych pupili i zasięgać informacji z dostępnych źródeł, korzystając także z każdej możliwości, aby skonsultować je ze specjalistą.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Pies to jedno z dwóch najbardziej wszechobecnych i najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie ( drugi to kot). Od ponad 12 000 lat żyje z ludźmi jako towarzysz polowań , obrońca i opiekun oraz właśnie przyjaciel. Pies wyewoluował z szarego wilka w ponad 400 różnych ras. Istoty ludzkie odegrały główną rolę w kształtowaniu psów, które spełniają różne potrzeby społeczne. Dzięki najbardziej podstawowym formom inżynierii genetycznej psy zostały wyhodowane w celu uwydatnienia instynktów, które były widoczne podczas ich najwcześniejszych spotkań z ludźmi. Chociaż szczegóły dotyczące ewolucji psów nie są do końca znane, pierwsze psy były myśliwymi o wyostrzonych zmysłach wzroku i węchu. Ludzie rozwinęli te instynkty i stworzyli nowe rasy odpowiadające swoim potrzebom i upodobaniom.

Psy są odmiennie traktowane w różnych częściach świata. Cechy takie jak lojalność, opiekuńczość i wierność zapewniły psom ważną pozycję w zachodnim społeczeństwie, a w Europie i Stanach Zjednoczonych opieka i karmienie psów stało się biznesem wartym dużo pieniędzy. Cywilizacja zachodnia nadała relacjom między człowiekiem a psem wielkie znaczenie, ale w niektórych krajach rozwijających się i na wielu obszarach Azji psy nie cieszą się takim samym szacunkiem. W niektórych rejonach świata psy są używane jako zwierzęta juczne, a nawet jako pokarm dla człowieka. W Europie psy są chronione i podziwiane. W starożytnym Egipcie za czasów faraonów psy uważano za święte.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Jeśli szukasz partnera, być może czas na psa. Obecność psa może sprawić, że ludzie będą wydawać się bardziej sympatyczni i atrakcyjni. W serii badań mężczyźni częściej otrzymywali numer telefonu kobiety, gdy mieli ze sobą psa. W innym badaniu naukowcy poprosili osoby o ocenę ludzi na zdjęciach i stwierdzili, że ludzie wyglądali na szczęśliwszych i bardziej zrelaksowanych, gdy pojawiali się z psem. Badanie przeprowadzone przez Pet Wingman wykazało, że mężczyźni i kobiety częściej przesuwają w prawo (w aplikacjach randkowych), gdy dołączają zdjęcie profilowe swojego szczeniaka. Kobiety odniosły większe korzyści niż mężczyźni z psami w swoich profilach.

Chodzenie z psim towarzyszem może uczynić nas bardziej przystępnymi i zachęcić ludzi do rozmowy. Pomyśl, ile razy rozmawiałeś z innymi ludźmi, niezależnie od tego, czy są to Twoi sąsiedzi, czy nowi przyjaciele w psim parku . Naukowcy odkryli, że około 40 procent właścicieli psów łatwiej nawiązało przyjaźnie. Psy to doskonały sposób na poznanie nieznajomych i nawiązanie nowych przyjaźni. Ludzie, którzy są silnie przywiązani do zwierzaka, są zdolni do zbudowania silniejszej więzi w swoich relacjach międzyludzkich i społecznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *