Opieka nad psem

Psy i koty – co jedzą nasi pupile?

Niezależnie od tego, czy nasz wierny towarzysz to wylegujący się w słońcu kot brytyjski, czy też pies rasy doberman, którego zadaniem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa – wszystkie zwierzaki, powinniśmy traktować z należytą troską, podając karmę, która zadba o ich układ trawienny i dostarczy niezbędnych składników. Jak wybrać pokarm, który nie zaszkodzi psom czy kotom?

1. Zboża – unikaj ich w karmie

2. Psy i koty też miewają alergie

Zboża – unikaj ich w karmie

Pamiętasz reklamy karmy, w której lektor chwali, jak świetnie działa układ trawienny rodzinnego pupila? Cóż, na pewno nie po tej karmie. Większość pokarmów, jakie możemy kupić w marketach, nie spełnia wymagań witaminowych, ani kalorycznych, niezależnie od tego, czy zamierzamy karmić nią psy czy koty. Tak, jak w przypadku jedzenia, które trafia na nasz stół, powinniśmy ograniczyć ilość zbóż, jakie spożywają nasze zwierzaki, aby zapewnić im właściwy rozwój i zdrowie. Niewłaściwe odżywianie, może doprowadzić do nadmiernego tycia, pomimo przyswajania niewielkiej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może spowodować choroby wątroby, czy żołądka.

Po czym poznać właściwy pokarm dla zwierząt? Czytając etykiety. Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego powinny znajdować się wysoko na tej liście. Uwaga – niektóre produkty oznaczone są w dość zawoalowany sposób, ukrywając rzeczywistość ilość mięsa – dopóki producent wprost nie określa rzeczy po imieniu, a mięso wyrażone jest w procentach łączonych razem ze zbożem oraz innymi produktami – poszukajmy innej karmy.

Psy i koty też miewają alergie

Wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na nietolerancję laktozy, część odmawia spożywania pewnych produktów roślinnych (warzyw czy owoców) ze względu na zawarte w nich substancje. Alergie nie omijają także naszych zwierząt – psy i koty także mogą je mieć. Jednym z najłatwiej zauważalnych skutków alergii, są zmiany skórne, często swędzące – sprawiają, że zarówno koty, jak i psy, drapią się aż do krwi. Dlatego, jeśli zamierzamy zmienić karmę, lepiej upewnić się, czy nasz czworonożny domownik, nie jest na nią uczulony. W tym celu, warto poprosić o próbkę karmy lub kupić mniejszą, niż zwykle ilość – wiele sklepów stacjonarnych pozwala na zakup karmy na wagę.

Więcej informacji, na temat zdrowia psów i kotów, możemy znaleźć na portalach internetowych, m.in. https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/. Ważne jest, aby dbać o zdrowie naszych pupili i zasięgać informacji z dostępnych źródeł, korzystając także z każdej możliwości, aby skonsultować je ze specjalistą.

Materiał zewnętrzny

Pies w domu

Posiadanie psa może pomóc ci żyć dłużej. Kompleksowy przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019 wykazał, że u właścicieli psów zmniejszał poziom ryzyka śmierci. Badania sugerują, że właściciele psów mają niższy poziom ciśnienia krwi i lepiej reakcję na stres. Nawet samo mieszkanie z psem robi różnicę – ludzie, którzy doświadczyli wcześniej incydentów wieńcowych, również w badaniach wychodzili znacznie lepiej niż osoby żyjące bez zwierzęcia. Badania wykazały, że więź między człowiekiem a psami zmniejsza stres, który jest główną przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Poza tym psy motywują do czynności fizycznych i spacerów na świeżym powietrzu.

Twój psi towarzysz może poprawić komfort i jakość twojego życia oraz złagodzić napięcia związane z problemami dnia codziennego. Liczne badania pokazują, że psy i psy terapeutyczne pomagają złagodzić stres i niepokój. Nawet głaskanie naszego psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięcie mięśni. Naukowcy odkryli, że zaledwie 10 minut głaskania psa może mieć znaczący wpływ. Uczestnicy badania mieli znaczną niższy poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *