Opieka nad psem

Szczenię w mieszkaniu. Jak uniknąć zniszczeń?

Decyzja o adopcji psa nie powinna być pochopna, ale podjęta rozważnie i dobrze przemyślana. Tylko wtedy zdołamy w pełni przygotować się na wszystkie okoliczności, jakie wiążą się z posiadaniem czworonoga, zarówno te przyjemne, jak i przykre. A że tych drugich nie zabraknie, tego możemy być pewni. Mały piesek potrafi dokonać w mieszkaniu poważnych zniszczeń. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej. Co więcej, w mieszkaniu czeka też na niego mnóstwo niebezpieczeństw. Jak zaaranżować przestrzeń, by uniknąć zagrożeń?

Właściwe przygotowanie mieszkania na przyjęcie czworonoga oraz zabezpieczenie go przed ewentualnymi uszkodzeniami to podstawa, w przypadku adopcji psa. Jeśli o tym zapomnimy, może się zdarzyć, że ciekawskie szczenię przysporzy nam wielu kłopotów. Z drugiej strony konieczne jest również uprzątnięcie przedmiotów, które dla niesfornego malucha mogłyby się okazać niebezpieczne. Przygarniając pod swój dach psa, stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać.

Zakup niezbędnych akcesoriów

Razem z pojawieniem się w domu szczenięcia konieczny jest zakup niezbędnych dla niego akcesoriów. Pies dzięki temu łatwiej się adoptuje i szybciej przyzwyczaja do nowego miejsca. Zapewnimy mu w ten sposób odpowiednią opiekę, co jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawą są oczywiście miski, z których maluch będzie jadł i pił. Konieczny jest również wybór dostosowanej do jego wieku karmy. Legowisko, na którym będzie spał pies, należy położyć w spokojnym miejscu. Najlepiej, jeśli znajdzie się w pomieszczeniu stosunkowo rzadko odwiedzanym przez domowników. Może to być przedpokój lub oddzielny pokój. Konieczne będą również szelki oraz smycz, która umożliwi wyprowadzanie pieska na spacer. Niezbędne akcesoria można znaleźć na stronie SklepZoologic.pl. Jest tam też szeroki wybór karm dostosowany do różnych grup wiekowych.

Sposób na zabezpieczenie mieszkania

Małe szczenię ma bardzo silną potrzebę gryzienia. Może się więc zdarzyć, że ofiarą jego zębów padną przedmioty, które mają dla nas jakąś wartość. Czasami takich strat trudno będzie uniknąć. Jeśli jednak zaopatrzymy pupila w odpowiednie zabawki do gryzienia, chętniej pozostawi w spokoju inne przedmioty. Gryzaki, szarpaki i inne akcesoria przeznaczone dla małych psów mogą okazać się tu bardzo pomocne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na przedmioty pozostawione na podłodze: niczym nieosłonięte kable, dziecięce zabawki, a nawet nasze buty. To przedmioty szczególne narażone na zniszczenie. Koniecznie trzeba je chować i zabezpieczać przed szczenięciem, a jeśli już dostaną się w jego zęby, bez zbędnego karania, ale stanowczo mu je zabierać.

Bezpieczeństwo szczenięcia jest równie ważne

Należy pamiętać, że większość znalezionych na podłodze rzeczy i substancji pies traktuje jak potencjalne jedzenie. Nie powinno zatem dziwić, że chodzi wokół stołu, zjadając to, co z niego spadnie. Być może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że pożywienie człowieka nie zawsze jest dla czworonoga bezpieczne. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, co spada lub leży na podłodze.

Pies będzie równie zapamiętale zlizywał okruchy chleba, jak i rozlane na podłodze substancje lub rozsypane granulki. Dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć znajdującą się w domu chemię gospodarstwa domowego. Należy też zwrócić uwagę, czy nie na podłodze lub w zasięgu szczenięcia nie leżą drobne przedmioty, które mógłby połknąć, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo.

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie szczenięcia obejmuje zarówno zabezpieczenie mebli, domowych sprzętów oraz przedmiotów codziennego użytku, jak i ochronę pupila przed substancjami lub przedmiotami potencjalnie dla niego niebezpiecznymi. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich czyhających na psiaka zagrożeń. Dlatego kluczowa jest nasza wyobraźnia i ostrożność, która pomoże uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

Pies w domu

Jeśli szukasz partnera, być może czas na psa. Obecność psa może sprawić, że ludzie będą wydawać się bardziej sympatyczni i atrakcyjni. W serii badań mężczyźni częściej otrzymywali numer telefonu kobiety, gdy mieli ze sobą psa. W innym badaniu naukowcy poprosili osoby o ocenę ludzi na zdjęciach i stwierdzili, że ludzie wyglądali na szczęśliwszych i bardziej zrelaksowanych, gdy pojawiali się z psem. Badanie przeprowadzone przez Pet Wingman wykazało, że mężczyźni i kobiety częściej przesuwają w prawo (w aplikacjach randkowych), gdy dołączają zdjęcie profilowe swojego szczeniaka. Kobiety odniosły większe korzyści niż mężczyźni z psami w swoich profilach.

Chodzenie z psim towarzyszem może uczynić nas bardziej przystępnymi i zachęcić ludzi do rozmowy. Pomyśl, ile razy rozmawiałeś z innymi ludźmi, niezależnie od tego, czy są to Twoi sąsiedzi, czy nowi przyjaciele w psim parku . Naukowcy odkryli, że około 40 procent właścicieli psów łatwiej nawiązało przyjaźnie. Psy to doskonały sposób na poznanie nieznajomych i nawiązanie nowych przyjaźni. Ludzie, którzy są silnie przywiązani do zwierzaka, są zdolni do zbudowania silniejszej więzi w swoich relacjach międzyludzkich i społecznościach.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.

Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela. 

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka  jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.

Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.  

Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *