Opieka nad psem

Szczenię w mieszkaniu. Jak uniknąć zniszczeń?

Decyzja o adopcji psa nie powinna być pochopna, ale podjęta rozważnie i dobrze przemyślana. Tylko wtedy zdołamy w pełni przygotować się na wszystkie okoliczności, jakie wiążą się z posiadaniem czworonoga, zarówno te przyjemne, jak i przykre. A że tych drugich nie zabraknie, tego możemy być pewni. Mały piesek potrafi dokonać w mieszkaniu poważnych zniszczeń. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej. Co więcej, w mieszkaniu czeka też na niego mnóstwo niebezpieczeństw. Jak zaaranżować przestrzeń, by uniknąć zagrożeń?

Właściwe przygotowanie mieszkania na przyjęcie czworonoga oraz zabezpieczenie go przed ewentualnymi uszkodzeniami to podstawa, w przypadku adopcji psa. Jeśli o tym zapomnimy, może się zdarzyć, że ciekawskie szczenię przysporzy nam wielu kłopotów. Z drugiej strony konieczne jest również uprzątnięcie przedmiotów, które dla niesfornego malucha mogłyby się okazać niebezpieczne. Przygarniając pod swój dach psa, stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać.

Zakup niezbędnych akcesoriów

Razem z pojawieniem się w domu szczenięcia konieczny jest zakup niezbędnych dla niego akcesoriów. Pies dzięki temu łatwiej się adoptuje i szybciej przyzwyczaja do nowego miejsca. Zapewnimy mu w ten sposób odpowiednią opiekę, co jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawą są oczywiście miski, z których maluch będzie jadł i pił. Konieczny jest również wybór dostosowanej do jego wieku karmy. Legowisko, na którym będzie spał pies, należy położyć w spokojnym miejscu. Najlepiej, jeśli znajdzie się w pomieszczeniu stosunkowo rzadko odwiedzanym przez domowników. Może to być przedpokój lub oddzielny pokój. Konieczne będą również szelki oraz smycz, która umożliwi wyprowadzanie pieska na spacer. Niezbędne akcesoria można znaleźć na stronie SklepZoologic.pl. Jest tam też szeroki wybór karm dostosowany do różnych grup wiekowych.

Sposób na zabezpieczenie mieszkania

Małe szczenię ma bardzo silną potrzebę gryzienia. Może się więc zdarzyć, że ofiarą jego zębów padną przedmioty, które mają dla nas jakąś wartość. Czasami takich strat trudno będzie uniknąć. Jeśli jednak zaopatrzymy pupila w odpowiednie zabawki do gryzienia, chętniej pozostawi w spokoju inne przedmioty. Gryzaki, szarpaki i inne akcesoria przeznaczone dla małych psów mogą okazać się tu bardzo pomocne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na przedmioty pozostawione na podłodze: niczym nieosłonięte kable, dziecięce zabawki, a nawet nasze buty. To przedmioty szczególne narażone na zniszczenie. Koniecznie trzeba je chować i zabezpieczać przed szczenięciem, a jeśli już dostaną się w jego zęby, bez zbędnego karania, ale stanowczo mu je zabierać.

Bezpieczeństwo szczenięcia jest równie ważne

Należy pamiętać, że większość znalezionych na podłodze rzeczy i substancji pies traktuje jak potencjalne jedzenie. Nie powinno zatem dziwić, że chodzi wokół stołu, zjadając to, co z niego spadnie. Być może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że pożywienie człowieka nie zawsze jest dla czworonoga bezpieczne. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, co spada lub leży na podłodze.

Pies będzie równie zapamiętale zlizywał okruchy chleba, jak i rozlane na podłodze substancje lub rozsypane granulki. Dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć znajdującą się w domu chemię gospodarstwa domowego. Należy też zwrócić uwagę, czy nie na podłodze lub w zasięgu szczenięcia nie leżą drobne przedmioty, które mógłby połknąć, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo.

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie szczenięcia obejmuje zarówno zabezpieczenie mebli, domowych sprzętów oraz przedmiotów codziennego użytku, jak i ochronę pupila przed substancjami lub przedmiotami potencjalnie dla niego niebezpiecznymi. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich czyhających na psiaka zagrożeń. Dlatego kluczowa jest nasza wyobraźnia i ostrożność, która pomoże uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

Pies w domu

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Dowody genetyczne sugerują, że psy pochodzą bezpośrednio od wilków i że wymarłe obecnie linie wilków, z których wywodzą się psy, oddzieliły się od linii, z której wywodzą się współczesne żyjące wilki, gdzieś między 27 000 a 40 000 lat temu. Czas i miejsce udomowienia psa jest przedmiotem dyskusji. Istnieją jednak mocne dowody genetyczne, że pierwsze przypadki udomowienia miały miejsce gdzieś w północnej Eurazji 14 000 – 29 000 lat temu. W tym regionie zachowanie wilków prawdopodobnie ułatwiało ich udomowienie. Tropiąc wędrownych ludzi w północnej Eurazji i zjadając szczątki zwierzyny łownej pozostawione przez myśliwych, naturalnie przybliżały się do człowieka.

Już sam fakt istotności psa w naszej ewolucji jest przyczyną tak licznych, pozytywnych konsekwencji posiadania psa. Odegrały one ważną rolę w historii ludzkiej cywilizacji, ponieważ były jednymi z pierwszych zwierząt udomowionych. Były to ważni w społeczeństwach zbieracko-łowieckich sojusznicy. Kiedy około 7–9 000 lat temu udomowiono zwierzęta gospodarskie, psy strzegły owiec, kóz i bydła. Chociaż wiele z nich nadal pełni te funkcje, psy są wykorzystywane głównie jako zwierzęta towarzyszące. Dziś psy służą człowiekowi jako przewodnicy dla niewidomych i niepełnosprawnych lub do pracy w policji. Są nawet traktowane jako element wspomagający terapię w domach opieki i szpitalach, aby zachęcić pacjentów do powrotu do zdrowia. Ludzie wyhodowali szeroką gamę odmiennych ras psów przystosowanych do pełnienia różnych funkcji.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *