Pomysłów na biznes akurat dziś nie brakuje. Jedni decydują się na zakup nieruchomości, inni z kolei zajmują się budownictwem, a jeszcze inni hodują psy. Właśnie tym ostatnim chcielibyśmy się tutaj przyjrzeć. Nie da się bowiem ukryć, że wielu uważa, że hodowla psów to nic trudnego. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo nie da się ukryć, że jest to naprawdę spore wyzwanie i mimo iż może być przyjemne, to na pewno wymaga od nas sporego nakładu pracy i oczywiście poświęceń. Jak w związku z tym założyć hodowlę psów rasowych?
Formalności
Jeśli podjęliście już decyzję o tym, że chcecie założyć hodowlę, zacząć musicie od formalności. Oczywiście na początku niezbędne będzie jej zgłoszenie. Dlatego też w tym celu znaleźć trzeba organizację kynologiczną zrzeszającą hodowców. Najlepiej jest zarejestrować się w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest zrzeszony także w Federation Cynologique Internationale.
Opłaty
Na pewno nie unikniecie tutaj opłat. Jeśli już znajdziecie odpowiadający wam oddział, a te znajdują się w każdym większym mieście, musicie uiścić opłatę za wpisowe. Następnie opłacić trzeba będzie składkę roczną, choć to akurat wysoka cena nie jest, bo kosztuje nas to jedynie 70 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu legitymacji członkowskiej oraz rejestracja psa w księgach oddziału. Tu ceny zależne są już od poszczególnych placówek. Sześćdziesiąt złotych kosztuje z kolei opłata za wyrobienie rodowodu krajowego w trybie standardowym. Jak zatem widzimy opłat jest sporo. Poza tym wiele zależy tu oczywiście od wielkości hodowli i ilości psów. Być może raz jeszcze warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno sobie z tym poradzisz. Wszak pies to zwierzę żywe i trzeba o niego dbać należycie.
Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.
Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela.
Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.
Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.
Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.
Mój brat hodował labradory i rzeczywiście miał mnóstwo pracy.
Nie da się ukryć, że trzeba mieć taką pasję. Hodowla dla samego zysku się nie sprawdzi.
Czytam i czytam, mając wrażenie momentami jakbym sam był autorem. Czekam na kolejne rzeczy
Chcac zostac odpowiedzialnym hodowca psow obowiazywac nas beda pewne kryteria i zasady ustalone w ramach regulaminu Zwiazku Kynologicznego jak i przez nasze zamilowanie i pasje do czworonogow wywodzacych sie z przyszlej hodowli, za ktora jestesmy w stu procentach odpowiedzialni.