Psy rasowe

Jak założyć hodowlę psów rasowych pod patronatem ZKwP?

Pomysłów na biznes akurat dziś nie brakuje. Jedni decydują się na zakup nieruchomości, inni z kolei zajmują się budownictwem, a jeszcze inni hodują psy. Właśnie tym ostatnim chcielibyśmy się tutaj przyjrzeć. Nie da się bowiem ukryć, że wielu uważa, że hodowla psów to nic trudnego. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo nie da się ukryć, że jest to naprawdę spore wyzwanie i mimo iż może być przyjemne, to na pewno wymaga od nas sporego nakładu pracy i oczywiście poświęceń. Jak w związku z tym założyć hodowlę psów rasowych?

Formalności

Jeśli podjęliście już decyzję o tym, że chcecie założyć hodowlę, zacząć musicie od formalności. Oczywiście na początku niezbędne będzie jej zgłoszenie. Dlatego też w tym celu znaleźć trzeba organizację kynologiczną zrzeszającą hodowców. Najlepiej jest zarejestrować się w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest zrzeszony także w Federation Cynologique Internationale.

Opłaty

Na pewno nie unikniecie tutaj opłat. Jeśli już znajdziecie odpowiadający wam oddział, a te znajdują się w każdym większym mieście, musicie uiścić opłatę za wpisowe. Następnie opłacić trzeba będzie składkę roczną, choć to akurat wysoka cena nie jest, bo kosztuje nas to jedynie 70 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu legitymacji członkowskiej oraz rejestracja psa w księgach oddziału. Tu ceny zależne są już od poszczególnych placówek. Sześćdziesiąt złotych kosztuje z kolei opłata za wyrobienie rodowodu krajowego w trybie standardowym. Jak zatem widzimy opłat jest sporo. Poza tym wiele zależy tu oczywiście od wielkości hodowli i ilości psów. Być może raz jeszcze warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno sobie z tym poradzisz. Wszak pies to zwierzę żywe i trzeba o niego dbać należycie.

Pies w domu

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

4 thoughts on “Jak założyć hodowlę psów rasowych pod patronatem ZKwP?

  1. Chcac zostac odpowiedzialnym hodowca psow obowiazywac nas beda pewne kryteria i zasady ustalone w ramach regulaminu Zwiazku Kynologicznego jak i przez nasze zamilowanie i pasje do czworonogow wywodzacych sie z przyszlej hodowli, za ktora jestesmy w stu procentach odpowiedzialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *