Psy rasowe

Rodzaje wystaw psów rasowych

Każdy hodowca na pewno chciałby się swoimi psami pochwalić przed resztą. Nie jest to trudne, bo dziś bardzo często organizowane są wszelkiego rodzaju wystawy psów. Warto w nich brać udział, tym bardziej że dzięki wystawom możemy także sporo zarobić, choć tu wiele zależy już od tego, jak będzie prezentował się nasz pupil. Jak w związku z tym możemy podzielić wystawy psów rasowych?

Wystawy krajowe

Najpopularniejsze są oczywiście wystawy krajowe, których nie brakuje także i w Polsce. Obecnie każdego roku jest ich kilkadziesiąt, a zrzeszają one od kilkuset to nawet ponad tysiąca rasowych psów polskich i nie tylko hodowców. Warto w tym miejscu zauważyć, że najczęściej są one organizowane w niedzielę, a miejscem takiej wystawy jest teren otwarty.

Wystawy międzynarodowe

Wyższą rangą wystaw są wystawy międzynarodowe organizowane w największych miastach zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. W Polsce takich wystaw rocznie jest około dziesięciu i gromadzą one kilka tysięcy psów. Najczęściej odbywają się w weekendy i trwają dwa dni.

Wystawy klubowe

Wystawy klubowe odbywają się akurat raz w roku, a organizowane są przez klub danej rasy bądź też kluby danych ras. Oczywiste jest zatem, że można na nie zgłosić tylko psy rasy, której wystawa dotyczy.

Te trzy wystawy są najpopularniejsze, choć nie możemy zapominać też o innych. Wymienić tu można jeszcze choćby wystawy specjalistyczne, championów, europejskie czy światowe. Najbardziej popularną wystawą na świecie jest organizowana w Wielkiej Brytanii wystawa Cruft’s.

Pies w domu

Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.

Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela. 

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka  jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.

Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.  

Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.

2 thoughts on “Rodzaje wystaw psów rasowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *