terrier look4dog
Psy rasowe

Teriery – warto poznać ich cechy!

Zanim zdecydujecie się, aby w waszym domu zamieszkał terrier, warto poznać jego cechy. Teriery, choć są to psy niezwykle przyjazne, zabawne, urocze od którym emanuje pozytywna energia mogą również przysporzyć Wam wielu problemów. Teriery potrafią być niezależne, zadziorne, uparte i nie potrafią zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Wyhodowane do polowań i zwalczania mniejszych szkodników. Pracują jako norowce, więc muszą odznaczać się sprytem, odwagą, temperamentem dlatego też spacer z nimi może być dość sporym wyzwaniem.

Popularne odmiany terierów

Wielkość terierów jest różna od dość małych takich jak Yorkshire terrier, Norfolk, Cairn lub West Highland White Terrier, Jack Russel i Parson Russel Terrier przez średnie Foxteriery, Teriery walijskie, po największego z terierów jakim jest Airedale Terriera.

Charakter terierów

terrier look4dog

Przyszli właściciele powinni wiedzieć, że teriery są wspaniałymi zwierzętami domowymi, rodzinnymi ale wymagają odpowiedniego wychowania. Trzeba wykazać się cierpliwością, wytrwałością, a przede wszystkim powinno się uszanować ich niezależność. Teriery nigdy nie będą posłuszne w 100%, dlatego nie jest to rasa dla miłośników posłuszeństwa. Jednak stanowcze i rozsądne szkolenie już od pierwszych dni w domu spowoduje, że terrier będzie wspaniałym członkiem rodziny. Ogólnie terriery są przyjaźnie nastawione do innych psów i kotów pod warunkiem, że są z nimi wychowywane. Pamiętajcie, że terriery to urodzeni myśliwi więc bardzo prawdopodobne jest, że pogonią kota sąsiadów i nie będą miłe dla małych zwierząt, takich jak króliki czy chomiki. Terriery są generalnie rasą zdrową bez większych chorób genetycznych.

Jeśli szukasz sprawdzonych hodowli psów rasowych

Sprawdź rasy terierów oraz hodowle na https://www.look4dog.com/rasy-psow/teriery

Pies w domu

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Psy mogą być przy tobie, nawet jeśli ludzie nie mogą. Oferują bezwarunkową miłość, wsparcie emocjonalne i ciągłą przyjemność, które pomagają powstrzymać izolację społeczną. Małe, australijskie badanie wykazało, że posiadanie psa zmniejsza uczucie samotności. Większość badanych uważa, że ​​interakcja ze zwierzętami zmniejsza samotność. Większość zgadza się, że interakcje między człowiekiem a zwierzęciem mogą pomóc w rozwiązaniu problemu poczucia odizolowania.

Samo patrzenie na psa może podnieść na duchu: badanie przeprowadzone w 2009 roku w Japonii wykazało, że patrzenie w oczy psa podnosi poziom oksytocyny, znanej również jako „hormon miłości”. Poza ogólnymi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania psa, są one naturalnymi wzmacniaczami nastroju. Według badania z 2017 roku osoby z AIDS rzadziej cierpią na depresję, jeśli mają zwierzaka.

Psy pomagają nam psychicznie wyjść z kryzysu. College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA odkrył, że weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego radzą sobie lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, gdy mają psa przewodnika. Weterani z psem przewodnikiem mieli znacznie mniej objawów zespołu pourazowego i wykazywali lepsze umiejętności radzenia sobie z kryzysem.

Te długie wędrówki po chodnikach, szlakach i ścieżkach sumują się. Brytyjskie badanie z 2019 roku wykazało, że właściciele psów są prawie cztery razy bardziej skłonni do przestrzegania wytycznych dotyczących codziennej aktywności fizycznej. Właściciele psów spędzają prawie 300 minut tygodniowo na spacerach z psami. To 200 minut więcej chodzenia niż ludzi, którzy nie posiadają w domu psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *