terrier look4dog
Psy rasowe

Teriery – warto poznać ich cechy!

Zanim zdecydujecie się, aby w waszym domu zamieszkał terrier, warto poznać jego cechy. Teriery, choć są to psy niezwykle przyjazne, zabawne, urocze od którym emanuje pozytywna energia mogą również przysporzyć Wam wielu problemów. Teriery potrafią być niezależne, zadziorne, uparte i nie potrafią zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Wyhodowane do polowań i zwalczania mniejszych szkodników. Pracują jako norowce, więc muszą odznaczać się sprytem, odwagą, temperamentem dlatego też spacer z nimi może być dość sporym wyzwaniem.

Popularne odmiany terierów

Wielkość terierów jest różna od dość małych takich jak Yorkshire terrier, Norfolk, Cairn lub West Highland White Terrier, Jack Russel i Parson Russel Terrier przez średnie Foxteriery, Teriery walijskie, po największego z terierów jakim jest Airedale Terriera.

Charakter terierów

terrier look4dog

Przyszli właściciele powinni wiedzieć, że teriery są wspaniałymi zwierzętami domowymi, rodzinnymi ale wymagają odpowiedniego wychowania. Trzeba wykazać się cierpliwością, wytrwałością, a przede wszystkim powinno się uszanować ich niezależność. Teriery nigdy nie będą posłuszne w 100%, dlatego nie jest to rasa dla miłośników posłuszeństwa. Jednak stanowcze i rozsądne szkolenie już od pierwszych dni w domu spowoduje, że terrier będzie wspaniałym członkiem rodziny. Ogólnie terriery są przyjaźnie nastawione do innych psów i kotów pod warunkiem, że są z nimi wychowywane. Pamiętajcie, że terriery to urodzeni myśliwi więc bardzo prawdopodobne jest, że pogonią kota sąsiadów i nie będą miłe dla małych zwierząt, takich jak króliki czy chomiki. Terriery są generalnie rasą zdrową bez większych chorób genetycznych.

Jeśli szukasz sprawdzonych hodowli psów rasowych

Sprawdź rasy terierów oraz hodowle na https://www.look4dog.com/rasy-psow/teriery

Pies w domu

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Posiadanie psa to nie tylko plusy, ale także minusy. Jednak wad jest zdecydowanie mniej. Wiele z nich wynika z nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej decyzji lub nieumiejętności obchodzenia się ze zwierzęciem.

Trzeba wiedzieć, że utrzymanie psa kosztuje. Wymaga zakupu karmy i innych akcesoriów, takich jak: obroże, smycze, zabawki, miski czy legowisko. Jednak najdroższe są usługi weterynaryjne, szczepienia, leki czy specjalistyczne preparaty zwalczające pasożyty. Wprawdzie koszty te rozkładają się w czasie, jednak trzeba się z nimi liczyć.

Pies wymaga opieki i poświęcenia mu czasu. Spacery są obowiązkowe, bez względu na porę, pogodę czy ochotę. Zwłaszcza szczeniaki wymagają częstego wyprowadzania i szczególnej troski. Poza tym psa trzeba nauczyć właściwych zachowań, by nie był uciążliwy dla otoczenia i mógł bez obaw zostawać w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *